טראמפ מאפשר להטיל עיצומים על ביה"ד הבין-לאומי בהאג

טראמפ מאפשר להטיל עיצומים על ביה"ד בהאג
הצו הוצא בשל החקירה שבית הדין מנהל נגד ארצות הברית בחשד לעבירות שביצע הצבא האמריקני בעת שהותו באפגניסטן וגם בשל החקירה נגד ישראל: "למרות דרישתנו, רודפים בצורה פוליטית גם את ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן על הקורונה 11.05.20
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הורה היום (חמישי) להטיל עיצומים על בית הדין הפלילי הבין־לאומי בשל החקירה שהוא מנהל נגד הצבא האמריקני באפגניסטן ומה שהוא מכנה רדיפה פוליטית של ישראל. בהצהרת הבית הלבן נכתב כי על אף קריאות חוזרות ונשנות של ארצות הברית ובעלות בריתה, סירב בית הדין לעשות את הרפורמות הדרושות וממשיך לערוך חקירות המונעות ממניעים פוליטיים. עוד נכתב בהודעה כי וושינגטון מאמינה שיש שחיתות והתנהגות לא נאותה בדרגים הגבוהים ביותר של התביעה בבית הדין, המערערות את אמינות החקירה נגד חיילי ארצות הברית.

בהודעה שיצאה מהבית הלבן נכתב: "למרות דרישתנו, בית הדין רדף בצורה פוליטית גם את ישראל, בעלת בריתנו". במסגרת העיצומים ניתן להטיל סנקציות כלכליות נגד בכירים בבית הדין הפלילי – שחוקרים גורמים אמריקנים ולשלול ויזות מאנשי בית הדין הבין־לאומי ובני משפחותיהם לארצות הברית.

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר כי בית הדין הפלילי הבין-לאומי רודף חיילים אמריקנים. "בית המשפט יכול להתבסס על עדויות שמיעה, הם לא מתבססים על שום ערך אמריקני. הגבנו בצורה הכי הגיונית שיכולנו. לא נעמוד מהצד בעוד החיילים שלנו נחקרים על ידי בית משפט לא רציני. בית המשפט מאיים לחקור גם את ישראל על לכאורה פשעי מלחמה. בישראל יש היסטוריה טובה של חקירה של פשעים. זה ברור שבית המשפט מחפש את ישראל בצורה לא הוגנת".

בחודש שעבר פנה בית הדין הבין־לאומי לרשות הפלסטינית, במסגרת הדיונים המקדמיים, כדי לקבל מהם מענה לשאלה האם מבחינת הפלסטינים הסכמי אוסלו עדיין בתוקף. זאת לנוכח הצהרתו של אבו מאזן בשבוע שעבר על ביטול ההסכמים עם ישראל.

כאשר החלו הדיונים הראשונים טען היועץ המשפטי לממשלה כי בשל העובדה שהסכמי אוסלו עדיין תקפים – הרשות הפלסטינית אינה מוגדרת מדינה, ולכן לא ניתן לדון בעניינה בבית הדין הבין־לאומי בהאג. ארצות הברית הבהירה לפני כן כי היא מתנגדת לחקירה של בית הדין הבין־לאומי הפלילי בהאג נגד ישראל, ורואה בכך מהלך לא לגיטימי. בהודעה שפרסם שר החוץ מייק פומפאו נאמר כי אם ימשיך בית הדין במסלולו הנוכחי של בדיקה נגד ישראל, יהיו לכך השלכות. 

הפופולריים