בית הדין הבינ"ל בהאג
צילום: אי־פי

בית הדין הבינ"ל בהאג לפלסטינים: האם הסכמי אוסלו תקפים?

זאת בעקבות הצהרת אבו מאזן. היועמ"ש טען בעבר כי במסגרת הסכמי אוסלו הרשות הפלסטינית אינה מוגדרת מדינה ולא ניתן לדון בעניינה בבית הדין הבינלאומי
עמיחי שטיין
27 במאי 2020
13:49

בית הדין הבין-לאומי בהאג פנה לרשות הפלסטינית, במסגרת הדיונים המקדמיים, כדי לקבל מהם מענה לשאלה האם מבחינת הפלסטינים הסכמי אוסלו עדיין בתוקף. זאת לנוכח הצהרתו של אבו מאזן בשבוע שעבר על ביטול ההסכמים עם ישראל.

כאשר החלו הדיונים הראשונים טען היועץ המשפטי לממשלה כי בשל העובדה שהסכמי אוסלו עדיין תקפים- הרשות הפלסטינית אינה מוגדרת מדינה, ולכן לא ניתן לדון בעניינה בבית הדין הבין-לאומי בהאג. הפלסטינים צריכים להגיש את תשובתם עד ה-10 ביוני. ישראל תוכל להגיב על הדברים עד ה-24 ביוני.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הצהיר בשבוע שעבר כי הרשות משוחררת החל מהיום מכל ההסכמים וההבנות עם ישראל וארצות הברית, "לרבות ההסכמים הביטחוניים". בישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה אמר אבו מאזן כי הם "ממשיכים להצטרף לארגונים בינלאומיים כולל ארגונים שהסכמנו לא להצטרף אליהם". בכיר פלסטיני אישר לכאן חדשות: אבו מאזן הנחה את ראשי מנגנוני הביטחון להפסיק מייד את התיאום עם ישראל.

ארצות הברית הבהירה בשבוע שעבר כי היא מתנגדת לחקירה של בית הדין הבין־לאומי הפלילי בהאג נגד ישראל, ורואה בכך מהלך לא לגיטימי. בהודעה שפרסם שר החוץ מייק פומפאו נאמר כי אם ימשיך בית הדין במסלולו הנוכחי של בדיקה נגד ישראל, יהיו לכך השלכות. ארצות הברית הודיעה בעבר, עם כמה מדינות אחרות, שהיא מתנגדת לכוונת התובעת בבית הדין לחקור את ישראל וטענה כי אין לה סמכות בנושא.