ארה"ב: המחאות נגד הרג העצור האפרו־אמריקני מתפשטות, המשמר הלאומי בדרך למיניאפוליס

המחאות נגד הרג העצור האפרו־אמריקני מתפשטות
טראמפ תקף את ראש עיריית מיניאפוליס: "מחדל של ראש עיר שמאלן" • זה הלילה השלישי שבו מפגינים יוצאים לרחובות במחאה על הריגתו של האזרח • השוטרים פינו את תחנת המשטרה הבוערת ועיכבו את הגעת כוחות הכיבוי כדי שלא להלהיט את הרוחות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאות במיניאפוליס
צילום: רויטרס

מפגינים המוחים על הרג האזרח האפרו־אמריקני בידי שוטרים במיניאפוליס העלו היום (שישי) באש תחנת משטרה בעיר. זה הלילה השלישי שבו מפגינים יוצאים לרחובות במחאה על הריגתו של ג׳ורג׳ פלויד שנחנק על ידי שוטר שלחץ בברכו על צווארו. השוטרים פינו את תחנת המשטרה הבוערת אולם עיכבו את הכנסת כוחות כיבוי כדי שלא להלהיט את הרוחות.

מושל מדינת מינסוטה טים וולץ הורה על פריסה של יותר מ־500 חיילי המשמר הלאומי כדי לעצור את המהומות. במקביל, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ תקף את ראש עיריית מיניאפוליס וטוען כי מדובר במחדל של "ראש עיר שמאלן". עוד צייץ: "כשהביזה מתחילה, היריות מתחילות". הציוץ נחסם חלקית על ידי טוויטר בשל הסתה לאלימות.  הציוץ לא נמחק, אך דורש מהקורא ללחוץ על הודעה המזהירה מפני הפרת תנאי השימוש של הרשת החברתית.


בזמן סיקור המהומות, צוות של רשת סי־אן־אן נעצר על ידי משטרת מיניאפוליס. בתיעוד המעצר נראה כי השוטרים במקום דורשים מצוות הרשת לפנות את האזור, הכתב לא מסרב וגם מוסר פרטים אישיים, אך בכל זאת נעצר.


אתמול הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הורה ל־FBI ולמשרד המשפטים לחקור את נסיבות מותו של פלויד בידי שוטר במיניאפוליס שבמינסוטה. "החקירה של האירוע העצוב והטראגי בעיצומה", כתב בטוויטר. הוא ציין כי לבו יוצא אל בני משפחתו של פלויד ואל חבריו וחתם את הציוץ במילים: "הצדק ייעשה". פלויד נעצר לפני ארבעה ימים בחשד שהשתמש בשטר מזויף של 20 דולר לקניות בחנות־נוחות.

בתוך כך, בהפגנות אמש נורה למוות אחד המפגינים בידי בעל חנות במיניאפוליס שאותה ניסה לבזוז. במקביל נרשמו מחאות במספר מוקדים בארצות הברית. בלוס אנג'לס תועדו מפגינים מנסים לחסום את דרכה של ניידת משטרה שהגיעה למקום. 


מפגין מול תחנת המשטרה (צילום: רויטרס)

בתוך כך, בלואיוויל שבמדינת קנטאקי נורו ונפצעו שבעה אזרחים במהומות שהתעוררו במחאה על הריגתה של אישה אפרו־אמריקנית בידי שוטרים בביתה לפני כשלושה חודשים. לפחות אחד מן הפצועים במצב קשה. המחאה על הרג האישה התעוררה לאחר שבני משפחתה תבעו את המשטרה על המעשה מוקדם יותר החודש.

הפופולריים