גרמניה נגד חמינאי: זכותה של ישראל להתקיים

גרמניה נגד חמינאי: זכותה של ישראל להתקיים
משרד החוץ הגרמני הגיב לסדרת הציוצים הבוטה של המנהיג העליון של איראן: "אמירות מאיימות מאין אלה כלפי ישראל לא מקובלות בשום דרך שהיא"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מנהיג איראן עלי חמינאי
צילום: אי-פי

גרמניה מגבה את ישראל נוכח איומי חמינאי: בהודעה שפירסם היום (חמישי) משרד החוץ הגרמני, נכתב כי המדינה מגנה על הדרה או מתן לגיטימציה לקריאות להרס ישראל: "אמירות מאיימות מאין אלה כלפי ישראל לא מקובלות בשום דרך שהיא. זכותה של ישראל להתקיים לא נתונה למשא ומתן".

לאחר שבתחילת השבוע קרא לישראל להימנע מצעדים חד צדדיים של סיפוח שנוגדים את החוק הבין-לאומי, שר החוץ האירופי ג'וזף בורל התבטא היום נגד דברי רוחאני: "מגנה בתוקף את קריאתו של המנהיג העליון של איראן להילחם בישראל. זהו איום על השלום והביטחון הבין-לאומיים. לביטחון ישראל חשיבות עליונה והאיחוד האירופי יעמוד לצדה".

תמיכה נוספת התקבלה בישראל מצד הונגריה. שר החוץ  שוחח עם מקבילו הישראלי גבי אשכנזי, שיחה ראשונה בין השניים, ואמר לו שישראל "יכולה להמשיך לסמוך על עמדתה ההוגנת והמאוזנת של הונגריה וכי בודפשט תמשיך לחסום הצהרות אנטי-ישראליות באיחוד האירופי, באו"ם ובפורומים בינלאומיים אחרים".

בתגובה לדברים תקף שר החוץ של איראן, מוחמד זריף, בחריפות את הודעת הגינוי הגרמנית: "מגעיל שהציוויליזציה שהגתה את הפתרון הסופי בתאי גז, תוקפת את אלו המבקשים פתרון אמיתי דרך הקלפי, משאל עם." זריף המשיך ופונה לארצות הברית ולמערב: "הפלסטינים לא צריכים לשלם על הפשעים שלכם, על תחושת האשם שלכם". זריף צייץ תמונה שעלתה אתמול ובה הקריאה למשאל עם לעצמאות הפלטינים, אך חתך את החלק בתמונה שבה נראית של דמותו של סולימאני ודגלי חמאס.

הודעת גרמניה פורסמה בתגובה לדברים בוטים שפרסם המנהיג העליון של איראן השבוע. חמינאי פרסם שורה של ציוצי תמיכה בעם הפלסטיני, בהם קרא לחימוש הפלסטינים בגדה המערבית. במקביל לציוצים פרסם חמינאי כרזה אנטי-ישראלית שקראה לפתרון סופי לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הודעת משרד החוץ הגרמני מצטרפת לדבריו של ראש הממשלה נתניהו, שאמר כי דבריו של חמינאי מזכירים את תוכנית "הפתרון הסופי" של היטלר. האיראנים לא אימצו את ההשוואה, וחמינאי צייץ "השמדת המשטר הציוני אין משמעותה השמדת היהודים. אנו לא נגד יהודים. המשמעות לאפשר למוסלמים, נוצרים ויהודים פלסטינים להחליט מה תהיה ממשלתם – ולגרש בריונים כגון נתניהו". הוא הוסיף: "נתמוך בכל אומה או ארגון שמתנגד ונלחם במשטר הציוני".

הפופולריים