הסוכנות לאנרגיה אטומית תפרסם דוח המאשים את איראן בחוסר שיתוף פעולה

סבא"א תפרסם דוח: איראן לא משתפת פעולה
רויטרס: הדוח יפורסם היום. דיפלומט במועצת הנגידים של הסוכנות: "המסר הוא שיש שריף חדש בעיר"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כור גרעיני, איראן, גרעין
צילום: צילום: אי-פי

הסוכנות לאנרגיה אטומית תפרסם היום (שלישי) דוח המאשים את איראן בחוסר שיתוף פעולה עם הסוכנות ובמניעת כניסה של פקחיה לאתר "אחד או יותר", כך מדווחת סוכנות רויטרס. זו הפעם הראשונה מאז החתימה על הסכם הגרעין שבו הסוכנות תפרסם דוח שכזה. דיפלומט במועצת הנגידים של הסוכנות אמר כי "המסר הוא שיש שריף חדש בעיר", בהתייחסו ליו"ר סבא"א החדש רפאל גרוסי שנבחר לאחרונה.

לאחר חיסולו של קאסם סולימאני הודיע השלטון בטהראן לפני כחודש על החלטתו לבטל את מחויבויותיו להסכם הגרעין - כולל את מספר הצנטרפוגות שיופעלו, וביטול המגבלות על העשרת האורניום. מדובר בצעד החמישי בהתנתקות מההסכם. באיראן ציינו כי הצעד הוא הפיך, וניתן יהיה לחזור להסכם הגרעין אם ארצות הברית תבטל את הסנקציות הכלכליות. השלטונות בטהראן הודיעו כי ימשיכו בשיתוף פעולה עם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית, אך הדוח הצפוי של הסוכנות צפוי כאמור, לקבוע כי שיתוף פעולה שכזה אינו מתקיים. 

אגף המודיעין בצה"ל (אמ"ן) העריך לפני כשלושה שבועות בהערכת המצב השנתית שלו, כי איראן נמצאת במרחק של שנתיים מפצצה גרעינית וראש קרב, אם תאיץ למקסימום את פרויקט הגרעין שלה. לפי הדוח, אם בטהראן יאיצו את התהליך, בחורף הבא הם יצברו אורניום בכמות המספקת לפצצה, ויצטרכו שנה נוספת ליצירת ראש הקרב עצמו. מאידך, ההערכה היא שהאיראנים עדיין מעוניינים לדבוק בהסכם וההפרות נועדו לצבירת קלפי מיקוח להסכם הבא.

הפופולריים