סוגר חשבון: טראמפ מפטר בכירים שהעידו נגדו במשפט ההדחה

טראמפ מפטר בכירים שהעידו נגדו במשפט ההדחה
אלכסנדר וינדמן, קצין בכיר בבית הלבן, פוטר לאחר שהעיד על שיחת הטלפון בין הנשיא האמריקני לנשיא אוקראינה. מאוחר יותר דווח על פיטוריו של שגריר ארה"ב באיחוד האירופי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אלכסנר וינדמן וגורדון סונדלנד
צילום: צילום: אי-פי

יומיים לאחר שזוכה במשפט ההדחה נגדו, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע אתמול (שישי) על פיטוריו של קצין בכיר במועצה לביטחון לאומי, אלכסנדר וינדמן, שהיה עד מפתח במשפט. מאוחר יותר דווח בניו-יורק טיימס כי השגריר האמריקני באיחוד האירופי גורדון סונדלנד, שהיה גם הוא עד במשפט הדחתו של הנשיא - יוחזר מבריסל ויפוטר.

וינדמן, מומחה לאוקראינה, העיד על שיחת הטלפון שבה ביקש הנשיא טראמפ מנשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי לחקור פרשה הנוגעת ליריבו, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן. פרקליטו של וינדמן אמר כי הסיבה לפיטורים ברורה: "הוא התבקש לסיים את תפקידו משום שאמר את האמת".

מוקדם יותר היום בישר טראמפ על פיטוריו של וינדמן ואמר כי הוא לא מרוצה ממנו. הקצין הבכיר צפוי לחזור לפנטגון אך לא ברור עדיין מה תהיה משימתו הבאה. שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, הגיב על הדחתו של הקצין הבכיר ואמר: "אנו מברכים את כל חברי השירות שלנו, בכל מקום בו הם משרתים, לכל משימה שתינתן להם". אחיו התאום של וינדמן, שכיהן כפרקליט של המועצה לביטחון לאומי, פוטר גם הוא מתפקידו.

וינדמן נולד בברית המועצות וברח עם משפחתו לארצות הברית כשהיה בן שלוש. הוא שירת בצבא האמריקני ולחם בעיראק, בדרום קוריאה ובגרמניה. בזמן המלחמה בעיראק הוא נפצע ממטען חבלה שנזרק לעברו ועל כך הוענק לו ב-2004 עיטור לב הארגמן. 

ביום רביעי זיכה הסנאט האמריקני את טראמפ מכל סעיפי האשמה במשפט ההדחה. בתגובה ראשונה על זיכויו בסנאט פרסם הנשיא טראמפ סרטון בטוויטר ובו הוא נראה כביכול על שער של כתב העת "טיים" כנשיא המתמודד וזוכה במערכות בחירות בעשרות השנים הבאות ואף מעבר לכך. יצויין שהחוקה האמריקנית אינה מאפשרת לנשיא לכהן יותר משתי תקופות כהונה.

הפופולריים