התמונות שמוכיחות שדמיאניוק שירת בסוביבור נחשפות

התמונות שמוכיחות שדמיאניוק שירת בסוביבור
היסטוריונים ומשטרת גרמניה מאשרים כי בתצלומים שנמצאו בעזבונו של קצין אס אס לשעבר – מופיע "איוואן האיום" • לצד תמונותיו מתפרסמות גם תמונות נוספות שלא פורסמו עד היום של צוות קצינים נאצים ועוזריהם שניהלו את מחנה ההשמדה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ון איוון דמיאניוק בסוביבור
צילום: ארכיון גרמניה

תמונות חדשות מוכיחות – ג'ון איוון דמיאניוק שירת במחנה ההשמדה סוביבור: תצלומים שנשמרו במשך עשרות שנים על ידי משפחת חייל ששירת במחנה – מאירות אור חדש על מי שנודע כ"איוואן האיום". זאת לאחר שדמיאניוק הכחיש עד יום מותו בשנת 2012 כי שירת במחנה. התצלומים, שהציגו היסטוריונים גרמנים, מוכיחים לראשונה כי דמיאניוק היה במחנה במהלך שנת 1943.


דמיאניוק לצד קצינים נאצים נוספים

כאמור, התמונות שבהן מופיע דמיאניוק הן חלק מאוסף של 350 תמונות שהתגלו בעזבונות של קצין האס אס לשעבר יוהן ניימן, שנהרג במרד סוביבור בשנת 1943. היסטוריונים ומומחים במשטרת גרמניה, הכריעו במשותף כי מדובר בתצלום של דמיאניוק. לצד תמונותיו מתפרסמות גם תמונות נוספות שלא פורסמו עד היום של צוות קצינים נאצים ועוזריהם שניהלו את מחנה ההשמדה. עד היום נחשפו שני תצלומים בלבד של המחנה.

דמיאניוק, יליד אוקראינה, היגר לארצות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה. בשנת 1987 הוסגר לישראל, הועמד לדין בירושלים והואשם כי הוא "איוון האיום", שומר ידוע לשמצה שעבד במחנה ההשמדה טרבלינקה. על אף שבית המשפט דן למוות את דמיאניוק, בשנת 1993 הפך בית המשפט העליון את ההחלטה וזיכה את דמיאניוק מחמת הספק.

בשנת 2002 גורש דמיאניוק מארצות הברית לגרמניה, לאחר שצצו עדויות חדשות כי שימש כשומר במחנות ההשמדה מיידנק וסוביבור. על אף הכחשותיו, בית משפט במדינה הרשיע אותו בשנת 2011 בסיוע לרצח של 30 אלף יהודים בסוביבור.

דמיאניוק מת בשנת 2012 בטרם נידון ערעורו על ההחלטה. בחודש נובמבר האחרון שב דמיאניוק לכותרות כאשר ענקית התוכן נטפליקס העלתה מיני-סדרה דוקומנטרית בת חמישה פרקים שגוללה את סיפורו.

מחנה ההשמדה סוביבור

הפופולריים