צבא איראן הודיע רשמית: המטוס האוקראיני הופל בגלל "טעות אנוש"

צבא איראן: המטוס האוקראיני הופל עקב טעות אנוש
רוחאני: מביעים צער עמוק על הטעות הנוראה שהביאה להפלת המטוס. הצבא: האחראים יטופלו בידי מערכת המשפט
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התרסקות מטוס אוקראיני באיראן, ינואר 2020
צילום: אי-פי

צבא איראן הודיע הבוקר (שבת) רשמית כי המטוס האוקראיני שהתרסק בשטחה השבוע הופל עקב "טעות אנוש". בהצהרה לטלוויזיה הממלכתית במדינה הודה הצבא שהמטוס שעליו היו 176 נוסעים הופל על ידי טיל. 

נשיא איראן, חסן רוחאני, הביע צער עמוק על "הטעות הנוראה שהביאה להפלת המטוס", והוסיף: "המחשבות והתפילות שלי נתונות למשפחות ההרוגים. אני מבקש למסור להם את תנחומי הכנים". שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר כי ההפלה קרתה "בעת משבר שנגרם מההרפתקנות של ארצות הברית". צבא איראן הודיע כי יערוך שינויים יסודיים בנהליו המבצעיים, כדי למנוע כל אפשרות שטעות כזו תוכל לקרות שוב. כמו כן הודיע הצבא שהאחראים לטעות שגרמה להפלת המטוס יעברו לטיפול מערכת המשפט של הצבא. 

נשיא אוקראינה ולודימירי זלנסקי אמר כי הוא מצפה שאיראן תודה באופן מלא באשמתה באסון ותתנצל באופן רשמי בערוצים המדיניים. לדבריו, על איראן להבטיח שתפתח בחקירה עמוקה ופתוחה. זלנסקי הוסיף כי על השלטונות האיראניים להעמיד לדין את האחראים להפלת המטוס, לשאת בפיצויים ולהשיב את גופות הנספים.

עד כה הכחישה איראן את הטענה שהמטוס הופל בטיל. מקורות מודיעין בארצות הברית העריכו שלשום שהמטוס נפגע מטיל איראני, ככל הנראה בשל טעות. המקורות ציינו כי מערכות ההגנה האווירית של איראן היו בכוננות בשעות שלאחר תקיפת הבסיסים האמריקניים בעיראק, ואפשר שהן זיהו בטעות את מטוס הנוסעים כאיום צבאי. לאחר מכן אמרו מנהיגי בריטניה וקנדה כי בידיהם מידע מודיעיני שלפיו המטוס הופל בידי טיל. 

לפני ההודעה הבוקר, שר החוץ של אוקראינה, ודים פריסטייקו, אמר כי ארצו קיבלה לידיה את הקופסאות השחורות של המטוס, אך המידע טרם נבדק. הוא הוסיף כי אם יוכח שהמטוס הופל באמצעות טיל, אוקראינה תדרוש פיצויים מהאחראים. רוב הנוסעים בטיסה, שהמריאה מטהראן זמן קצר לפני התרסקותה, היו איראנים וקנדים אך היו בה גם אוקראינים, אפגנים, בריטים ושוודים. 

קודם לכן אמר השר כי דיפלומטים אמריקנים העבירו לנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי מידע בעניין התרסקות המטוס. השר, אמר כי המידע יועבר למומחים החוקרים את התאונה וכי הנשיא האוקראיני ישוחח עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו.

פומפאו אמר מצדו כי ממשל טראמפ מוכן להציע תמיכה וסיוע בחקירה אודות ההתרסקות. פומפאו הביע את תנחומיו ואת עמידתה של ארצות הברית לצד אוקראינה. האיחוד האירופי הודיע כי הוא דורש חקירה עצמאית ואמינה של ההתרסקות. גם בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר כי ממשל טראמפ מתכוון לקרוא לחקירה עצמאית של נסיבות ההתרסקות.

נוסף על כך, חברת התעופה הגרמנית לופטהאנזה וחברות הבת שלה הודיעו כי הן משעות את הטיסות לטהראן וממנה בעשרת הימים הקרובים. ההחלטה התקבלה מטעמי בטיחות בעקבות ההתרסקות. שר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר כי "אם לא תתבצע חקירה מעמיקה ומקיפה אחר נסיבות ההתרסקות - יתחזק חוסר האמון באיראן".

הפופולריים