שלוש המעצמות האירופיות צפויות להחליט על סנקציות על איראן

המעצמות באירופה צפויות לחדש עיצומים על איראן
בפגישתם מחרתיים יבחנו שרי החוץ של צרפת, בריטניה וגרמניה כמה דרכי תגובה אפשריות ולא יסתפקו בגינוי בלבד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי
צילום: צילום: אי-פי

שלוש המעצמות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין צפויות להחליט על צעדי־עונשין של ממש נגד איראן. זאת, בעקבות הודעתה בשבוע שעבר כי היא אינה מחויבת עוד להסכם וכי תעשיר אורניום כרצונה.

בחדשות הערב בכאן 11 דווח הערב (רביעי) כי בפגישתם מחרתיים יבחנו שרי החוץ של צרפת, בריטניה וגרמניה כמה דרכי תגובה אפשריות ולא יסתפקו בגינוי בלבד כפי שהיה בהפרות קודמות מצד איראן. התרחיש הקיצוני: הפעלת מנגנון הסכסוך על פי הכתוב בהסכם הגרעין, צעד שעשוי להוביל בסופו של דבר לחידוש העיצומים הבין־לאומיים על איראן. עם זה, שלוש המעצמות האירופיות מעוניינות לנקוט ענישה מתונה כדי שלא לגרום למשטר בטהראן להגיב בהפרות בוטות יותר של הסכם הגרעין.


נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, אמר הערב כי ארצו תטיל עיצומים נוספים על המשטר באיראן. "במשך זמן רב מדי מדינות סבלו את ההשפעה של איראן במזרח התיכון ומעבר. ימים אלו נגמרו. איראן הייתה התומכת העיקרית של טרור", אמר הנשיא.

בהתייחס לתקיפה האיראנית על הבסיס האמריקני עין אל אסד בעיראק אתמול, אמר טראמפ כי לא היו נפגעים. בנאום מהבית הלבן אמר טראמפ כי הצבא האמריקני ערוך לכל תרחיש וציין כי נראה שאיראן נסוגה בה. "אלה חדשות טובות מאד לכל הצדדים המעורבים בנושא ולעולם כולו", אמר הנשיא האמריקני.

לפי דיווחים, הכוחות האמריקניים התפנו מאחד הבסיסים בעין אל אסד כבר לפני כמה ימים. האיראנים, יש להניח, ידעו זאת, ולכן בחרו לשגר לשם את הטילים כדי לא לפגוע בכוחות האמריקניים. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר כי התקיפה הייתה תגובה – אולם נקמה היא עניין אחר.


הפופולריים