שר ההגנה האמריקני: לא התקבלה החלטה לעזוב את עיראק

שר ההגנה האמריקני: עדיין לא הוחלט לצאת מעיראק
מוקדם יותר דווח כי ארה"ב הודיעה לעיראק שהיא נערכת ליציאה מתחומיה. הרמטכ"ל האמריקני גנרל ג'יימס מקונוויל: "מדובר בטעות. זו הייתה טיוטה שמנוסחת לא טוב, ואינה חתומה" • גורמי ביטחון אמרו הערב לשרי הקבינט המדיני-ביטחוני כי אין התראה על תגובה ממשית נגד ישראל בעקבות חיסול סולימאני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שריפת דגלי ישראל במסע הלוויית קאסם סולימאני, טהראן 06.01.20
צילום: צילום: אי-פי

לקראת נסיגה אפשרית של ארצות הברית מעיראק?: שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, אמר הלילה (שני) בתדרוך כתבים כי לא התקבלה עדיין החלטה לעזוב את עיראק. התגובה הזו באה בעקבות דיווח כי  נציג הכוחות האמריקניים בעיראק העביר מכתב רשמי למשרד הביטחון העיראקי ובו הודעה על כוונתם להיערך ליציאה מהמדינה. על פי הכתוב במסמך, הכוחות באיזור ימקמו את עצמם בימים ובשבועות הקרובים לקראת עזיבת השטח.

הרמטכ"ל האמריקני, גנרל ג'יימס מקונוויל, הגיב על המכתב ואמר לכתבים: "מדובר בטעות. זו הייתה טיוטה שמנוסחת לא טוב, ואינה חתומה. בשורה התחתונה - הכוחות האמריקניים לא עוזבים את עיראק".

בתוך כך, גורמי ביטחון אמרו הערב לשרי הקבינט המדיני-ביטחוני כי אין התראה על תגובה של ממש נגד ישראל בעקבות הריגתו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני. עם זה, הוסיפו הנציגים, כי תמונת המצב תתברר בימים הקרובים, לאחר שיסתיימו אירועי האבל באיראן. ישיבת הקבינט שהתקיימה במשרד ראש הממשלה נמשכה כשלוש שעות. הקבינט ישוב ויתכנס ביום רביעי.


גורם דיפלומטי אירופי אמר הערב כי ייתכן שבפגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי שתתקיים ביום שישי הקרוב ותעסוק בנושא המתיחות באיראן, יחליטו גרמניה, צרפת ובריטניה על הפעלת מנגנון לפתרון סכסוכים שקיים בהסכם. המנגנון כולל דיווח על סכסוך בין איראן לאחת המדינות לוועדה משותפת של המדינות החברות בהסכם. אם הוועדה לא תפתור את הסכסוך, סוגיית הפתרון תועבר למועצת הביטחון של האו"ם. אם המועצה לא תצביע בתוך 30 יום על הארכה בהקלה בסנקציות, סנקציות שקיימות בהחלטה קודמת - יוטלו מחדש.

בתוך כך, פרסמה הערב שגרירות ארצות הברית בישראל אזהרה לאזרחיה השוהים בארץ מפני ירי טילים ללא אזהרה מוקדמת והמליצה להם לגלות עירנות. זאת על רקע המתיחות מול איראן אחרי חיסול סולימאני. בד בבד, ראש ממשלת עיראק נועד עם שגריר ארצות הברית בבגדאד. לדבריו, על שתי המדינות לעבוד יחד על מנת לבצע את נסיגת הכוחות הזרים.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ איים הלילה בפעולת תגובה עוצמתית נגד איראן, אם זו תעז לנקום בוושינגטון על חיסולו. בתדרוך שקיים לעיתונאים בפלורידה אמר טראמפ כי ארצות הברית מוכנה לתקוף אתרי מורשת איראניים בתגובה להרג אזרחים אמריקנים. "ארצות הברית תכה מהר, וייתכן שבאופן לא מידתי, אם אנשיה או נכסיה יותקפו", הוא צייץ. נשיא איראן חסן רוחאני הגיב לטראמפ: "אף פעם אל תאיים על האומה האיראנית".

הפופולריים