שר ההגנה האמריקני: נשלח 750 חיילים למזרח התיכון

שר ההגנה האמריקני: נשלח 750 חיילים למזה"ת
מארק אספר: "כוחות תגובה נוספים מוכנים לפרישה באזור השגרירות האמריקנית בבגדאד במהלך הימים הקרובים". כוחות ראשונים כבר נחתו בעיראק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירות ארה"ב בעיראק, 31.12.19
צילום: צילום: רויטרס

הפריצה לשגרירות האמריקנית בעיראק: כוחות אמריקניים ראשונים הגיעו הבוקר (רביעי) לבגדאד. מוקדם יותר אמר שר ההגנה האמריקני מארק אספר כי "וושינגטון תשלח לאזור כ-750 חיילים באופן מיידי". אספר אמר בהצהרה שמסר לתקשורת כי הוא אישר את פרישתו של גדוד חיל רגלים באוגדת הטיס ה-82. הוא ציין שמלבד הפרישה המיידית, כוחות תגובה נוספים מוכנים לפרישה במהלך הימים הקרובים.


הצעד האמריקני הגיע בעקבות האירוע שהתרחש אתמול, שבו מפגינים פרצו לשטח שגרירות ארצות הברית בבגדאד על רקע התקיפה האמריקנית בעיראק בתחילת השבוע. ההפגנות סמוך לשגרירות החלו בהמשך להלוויות ההרוגים בתקיפה. לפי דיווחים, כוחות ביטחון מקומיים, האמונים על אבטחת מבני השגרירויות במדינה, הקימו גדר בין המפגינים למבנה השגרירות. רשת אלחדת' דיווחה כי כוחות הביטחון ירו רימוני גז מדמיע לעבר המפגינים במטרה לפזר את ההפגנה במקום.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס הלילה לאירועים ואמר כי הוא לא חושב שמלחמה מול איראן תהיה רעיון טוב עבורה וכי הוא לא רואה את זה קורה. "האם אני רוצה בכך? לא, אני רוצה בשלום", הבהיר. "אני אוהב שלום, ואיראן צריכה לרצות בשלום יותר מכל אחד אחר". קודם לכן כתב בציוץ בטוויטר: "איראן עומדת מאחורי ההתקפה על השגרירות האמריקנית בבגדאד. היא תישא באחריות המלאה לחיים שאבדו ולהרס שהתרחש בכל המתקנים שלנו. היא תשלם מחיר כבד מאוד. זוהי לא אזהרה, זוהי הבטחה".

טראמפ הוסיף כי "השגרירות כעת, ותמיד הייתה בטוחה. רבים מלוחמינו, יחד עם הצבא המצויד ביותר בעולם, הובהלו מיידית למקום. תודה לראש ממשלת עיראק ולנשיא על תגובתם המהירה".

משרד החוץ האיראני מצידו דחה את ההאשמות האמריקניות לפיהן איראן עומדת מאחורי ניסיון הפריצה האלים לשגרירות. המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי כתב בטוויטר: "ללא רוח ההתנגדות - המדינה תקרוס, היא תאבד את הכבוד שלה, העצמאות שלה וכוחות זרים יפלשו אליה וישלטו בה".

גורם צבאי אמריקני בעיראק אמר אתמול לכאן חדשות כי הם נערכים למתקפה מצד מיליציות איראניות: "אנו מגבירים את האבטחה והכוננות במתקנים ונציגויות אמריקניים ברחבי עיראק, מחשש למהומות נוספות כמו שראינו היום בשגרירות בבגדאד".


הפופולריים