הממשל האמריקני: התקיפה בעיראק הייתה מוצלחת - לא נסכים לאיומים מאיראן

ארה"ב: תקיפה מוצלחת, לא נסכים לאיומים מאיראן
בתקיפה האמריקנית נהרגו 25 פעילים של המיליציה "גדודי חיזבאללה" ו-55 נפצעו. בחריין הודיעה על תמיכתה בתקיפה. דיווח: ארה"ב תקפה בסומליה יעדים של ארגון הטרור א-שבאב השייך לאל קאעידה, ארבעה נהרגו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיעוד מהתקיפה האמריקנית בעיראק 29.12
צילום: -

שר ההגנה של ארצות הברית מארק אספר אמר הלילה (שני) כי התקיפות של ארצות הברית בעיראק אמש היו "מוצלחות, והממשל נקט פעולה התקפית נגד מיליציות פרו איראניות". שר החוץ מייק פומפאו הוסיף כי "לא נסכים שכוחות הנאמנים לאיראן יסכנו אזרחים או חיילים שלנו". בחריין הודיעה על תמיכתה בתקיפה. 

עוד דווח כי מטוסי קרב אמריקניים תקפו הלילה בסומליה יעדים של ארגון הטרור א-שבאב השייך לאל קאעידה, ארבעה טרוריסטים נהרגו בתקיפות. נמסר כי האמריקנים השלימו שלוש תקיפות, תגובה על הפיגוע בסוף השבוע במוגדישו בו נהרגו 90 בני אדם בפיצוץ משאית תופת.

פומפאו מסר כי היועצים לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, עדכנו את הנשיא בתקיפות. דובר המיליציה "גדודי חיזבאללה" שהותקפה, ג'עפר אל-חוסייני, אמר לערוץ אל-מנאר, כי במתקפה האמריקנית נהרגו 25 בני אדם ו-55 נפצעו. לדבריו, ההנהגה של הארגון היא שתקבע כיצד תגיב על התוקפנות האמריקנית.


צבא ארצות הברית תקף את המטה המרכזי של מיליציה עיראקית המקורבת לאיראן בשם "גדודי חיזבאללה", בגבול שבין עיראק לסוריה, כך הודיע משרד הביטחון של ארצות הברית. זמן קצר לאחר מכן דווח בערוץ סקיי בשפה הערבית על ירי רקטות לעבר בסיס א-תאג'י צפונית לבגדאד, שיש בו גם נוכחות אמריקנית. כמו כן, ערוץ אל-ערביה הפרו סעודי דיווח שצוות השגרירות האמריקנית בבגדאד התפנה ממבניו באזור הירוק שבבירה, בעקבות התראות מידיות על תקיפה  מתוכננת בנציגות האמריקנית.

הפנטגון אישר את התקיפה והודיע: "תקפנו חמישה יעדים, בסוריה ובעיראק, של המיליציות השיעיות. בתגובה לתקרית ביום שישי שבה נהרג קבלן אמריקני ונפצעו כמה חיילים". גורמי צבא אמריקניים אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שצבא הארצות הברית הוציא לפועל "מתקפות הגנתיות" בעיראק וסוריה, נגד ארגון "גדודי חיזבאללה". המתקפות כוונו לעבר חמישה מתקנים של הארגון, כולל מחסני נשק, ומבני פיקוד ושליטה.

איראן גינתה את המתקפה "הטרוריסטית" על המיליציות בעלות בריתה בעיראק ובסוריה. מנגד, בחריין הביעה את תמיכתה בתקיפה האמריקנית וכינתה את המיליציות השיעיות "גדודי הטרור" בדיווח של סוכנות הידיעות הרשמית של הממלכה. עוד נמסר בדיווח כי בחריין מכירה בתפקידה האסטרטגי של ארה''ב מול "חוליות הטרור באזור", וכי הממלכה תומכת "בכל המאמצים והצעדים בהם ארצות הברית נוקטת לטובת הבטחת הביטחון והשלום האזוריים והבין-לאומיים".

שלשום אמר קצין בכיר במשרד הפנים של עיראק כי אחת המיליציות במדינה הנתמכת בידי איראן, מנסה להסתיר טילים בליסטיים שקיבלה מטהראן. בריאיון לערוץ האמריקני בשפה הערבית "אל חורה" אמר הקצין כי הטילים מועברים ממחסני מיליציה בשם "גדודי חיזבאללה", למשאיות אזרחיות הנעות באזורים מאוכלסים בבירה בגדאד.

שר החוץ ישראל כ"ץ אמר כי ההתקפה האמריקנית בעיראק ובסוריה היא נקודת מפנה במציאות האזורית מול התנהלות איראן וגרורותיה. לדברי כץ, "אם האיראנים יטעו בהבנת מהותה ועוצמתה של ארצות הברית הם יספגו מהלומות שלא ספגו מעולם".

הפופולריים