בדיוק במקום שממנו נכנס היטלר: ניצולת שואה הדליקה נר ראשון של חנוכה בברלין

ניצולת שואה הדליקה את החנוכייה הגדולה באירופה
בטקס מרגש במיוחד הודלקה בשער ברנדנבורג בבירה הגרמנית החנוכייה הגדולה באירופה. על הטקס ניצח רב העיר ברלין, שרק לפני כמה שבועות הותקף: "היהודים לא ילכו לשום מקום"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הדלקת נר ראשון של חנוכה בברלין
צילום: צילום: אנטוניה ימין

טקס הדלקת נר ראשון של חנוכה מרגש במיוחד התקיים הערב (ראשון) בברלין, שם הודלקה החנוכייה הגדולה באירופה. הטקס התקיים בשער ברנדנבורג בבירת גרמניה - בדיוק במקום שממנו נכנס אדולף היטלר לעיר ב-1933, אחרי שעלה לשלטון.

ההדלקה הייתה בסימן 75 שנה לשחרור המחנה אושוויץ-בירקנאו, ומי שהדליקו את הנר היו שורדת השואה מרגוט פרידלנדר וילד יהודי - יחד סימנו השניים את החיים היהודיים בגרמניה ואת המשכיותם. על האירוע כולו ניצח הרב של ברלין, יהודה טייכטל.


הרב טייכטל, שרק לפני כמה חודשים הותקף ברחובות ברלין כאשר הוא מלווה בבנו, אמר הערב על הבמה: "באנו לכאן כדי להגיד שעם ישראל חי, היכן שיש חושך אנחנו נביא אור. היהודים לא ילכו לשום מקום".

בין היתר, נכחו באירוע שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, ושגריר ארצות הברית בגרמניה, ריצ'רד גרנל. בזכות מאמציהם של שני השגרירים הועברה בשבוע שעבר החלטה בפרלמנט הגרמני לאסור את פעילות חיזבאללה במדינה. מנהיג הקהילה היהודית בגרמניה, גדעון יופה, אמר ליששכרוף וגרנל: "אתם הגיבורים שלנו".

האירוע כולו נוהל תחת אבטחה כבדה מאוד, כשניידות משטרה רבות מקיפות את שער ברנדנבורג. אבל גם זה לא מנע מכ-2,000 בני אדם להגיע ולהדליק נר ראשון של חנוכה.

מיטב החשיפות של כאן חדשות ב-2019 | צפו

הפופולריים