הקונגרס בארצות הברית אישר את הדחת הנשיא טראמפ

הקונגרס בארצות הברית אישר את הדחת הנשיא טראמפ
בפעם השלישית בהיסטוריה: בית הנבחרים האמריקני המליץ להדיח נשיא מכהן. רוב צירי הבית תמכו בשני סעיפי ההדחה, אך ההצעה צפויה להידחות בסנאט שבו יש רוב רפובליקני. טראמפ: "הדמוקרטים יישאו לנצח אות קלון"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנשיא טרמאפ ויו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי אחרי ההצבעה על הדחתו, 19 בדצמבר 2019
צילום: צילומים: אי-פי

בית הנבחרים האמריקני אישר הלילה (חמישי) את סעיפי האישום להדחת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מתפקידו. ההצבעה על ההדחה, שהתקיימה לאחר שבועות של דיונים, התקבלה ברוב של הצירים הדמוקרטיים בבית הנבחרים. יחד עם זאת, הסנאט, בו יש רוב רפובליקני, צפוי לבטל את ההחלטה על ההדחה, שתישאר הצהרתית בלבד.


הנשיא טראמפ הועמד להדחה על שני סעיפים: שימוש לרעה בסמכותו כנשיא ושיבוש של עבודת הקונגרס. שני הסעיפים נוגעים להתנהלותו בהקשר ליחסים עם אוקראינה. לאורך דיוני ההדחה, עלו והעידו דיפלומטים ואנשי מערכת הביטחון על ניסיונו של טראמפ להתנות סיוע צבאי לאוקראינה בפעילות של הרשויות בה נגד בנו של סגן הנשיא לשעבר, יריבו הפוליטי ג'ו ביידן.

בסעיף ההדחה הראשון, הנוגע לניצול לרעה של תפקידו כנשיא, הצביעו 230 דמוקרטים בעד ההדחה. 197 התנגדו, בהם כל הרפובליקנים ושני דמוקרטים. בסעיף השני, שיבוש עבודת הקונגרס, תמכו בהדחה 229, ו-198 התנגדו. הדמוקרטית טולסי גאבארד, שמתמודדת גם במירוץ על המועמדות לנשיאות, נמנעה מלהצביע.

טראמפ: "ניסיון להפוך את רצון הפטריוטים שהצביעו בקלפי"

"אחרי שלוש שנים של ציד מכשפות, בית הנבחרים ניסה הלילה להפוך את רצונם של מיליוני אמריקנים פטריוטים שהצביעו בקלפי", הגיב הנשיא טרמאפ לאישור ההדחה בנאום שנשא בפני תומכים בכנס בחירות במישיגן. "ננסי פלוסי המשוגעת והדמוקרטים בבית הנבחרים ישאו לנצח אות קלון", הוא הוסיף. הבית הלבן פרסם הודעת תגובה בה הוא מגנה את הדמוקרטים וטוען כי הם אינם רואים את טובת המדינה לנגד עיניהם. ״הנשיא משוכנע שהסנאט יחזיר את הסדר וההגינות״, נאמר בהודעה.

יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי הודיעה כי עדיין לא החליטה מתי תעביר לסנאט את סעיפי ההדחה נגד הנשיא, כדי ששם יוכלו להתחיל במשפט ההדחה. במהלך זה יש משום איום משתמע של פלוסי כי אם המנהיגות הרפובליקנית של הסנאט לא תקבע כללים הוגנים למשפט ההדחה, עלול בית הנבחרים לעכב את התהליך לזמן רב. מוקדם יותר אמר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי אם יידרש על פי החוק, יסכים להעיד במשפט ההדחה שיתקיים בסנאט ולספק מסמכים נדרשים.

סקרי דעת קהל שפרסמו רשת ABC והעיתון "הוושינגטון פוסט" מצביעים על כך ש-49% מהציבור בארצות הברית תומך בהדחת הנשיא, לעומת 46% שמתנגד לצעד שכזה. על אף הצטרפותו של טראמפ למועדון מפקופק של נשיאים שהוחלט להדיחם בבית הנבחרים, פרשנים פוליטיים צופים שתחושת הרדיפה בקרב תומכי טראמפ עשויה דווקא לחזקו לקראת הבחירות ב-2020. 

בתוך כך, השגריר בפועל של ארצות הברית באוקראינה שהעיד נגד טראמפ בבית הנבחרים יפרוש מתפקידו בסוף השנה. כך מסר פקיד בוושינגטון. עדותו של השגריר ויליאם טיילור הביאה לביסוס הראיות נגד הנשיא בהליך הההדחה שלו. פקידים אמריקנים הדגישו כי מאחר שלא זכה לאישור למינויו מהסנאט, לא יורשה טיילור להמשיך לשרת את ארצות הברית באוקראינה. השגריר בפועל מורשה להמשיך בתפקידו כל עוד לא שירת במקום 200 ימים.

הפופולריים