ועדת המודיעין האמריקנית אישרה: טראמפ ניצל את סמכותו לרעה

דוח ועדת המודיעין: טראמפ ניצל את סמכותו לרעה
הדוח אושר בוועדה וכעת יעבור לוועדת המשפט שתגבש את סעיפי האישום. בין השאר נכתב: "הנשיא פעל כך כדי להגדיל את סיכוייו להיבחר מחדש, וערער את הביטחון הלאומי". בנוסף טענו הדמוקרטים שטראמפ הפריע לחקירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, נובמבר 2019
צילום: צילום: אי-פי

ועדת המודיעין של הבית הנבחרים של ארצות הברית אישרה הלילה (רביעי) את דוח סיכום הדיונים בשימוע להדחתו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בעקבות פרשת אוקראינה-גייט. הדוח אושר ברוב קולות הדמוקרטים, שהובילו את הוועדה, ובו נקבע שטראמפ פעל שלא כשורה והשתמש לרעה בכוחו כאשר ניסה ללחוץ על נשיא אוקראינה לחקור את יריביו הפוליטיים – בתמורה לקבלת סיוע צבאי.

בדוח בן 300 העמודים, נכתב כי "הנשיא פעל כך כדי להגדיל את סיכוייו להיבחר מחדש, ערער את הביטחון הלאומי והורה על קמפיין חסר תקדים כדי להכשיל את הקונגרס". כמו כן מפרטים הדמוקרטים שטראמפ הפריע לחקירתם. זאת כולל סירוב למסור מסמכים ועדות מטעם יועציו הבכירים, ניסיונות לא מוצלחים לבלום את פקידי הממשל מלהעיד והפחדת עדים. 

בשלב הבא יועבר הדיון לוועדת המשפט של בית הנבחרים. היא תתחיל בדיוניה ותפעל לגיבוש ניסוח סעיפי ההדחה שיובאו לאישור מליאת בית הנבחרים, ככל הנראה בסוף החודש. מנגד טראמפ ממשיך להכחיש את הדברים. בבית הלבן הבהירו שטראמפ לא ישתתף ולא ישלח ייצוג לדיון הראשון על הדחתו. 

לפני כשבועיים, דובר הבית הלבן אמר כי הנשיא טראמפ מעוניין שמשפט ההדחה יתנהל בסנאט בוושינגטון משום ששם הוא יכול לצפות שיזכה להליך הוגן על פי החוקה האמריקנית. בהודעה נאמר עוד כי בהליך כזה יהיה אפשר לשמוע את העדים ואת מי שייתכן שהשתתפו בשחיתות כמו ראש ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אדם שיף, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר, ומי שמכונה "חושף השחיתויות".

מוקד פרשת אוקראינה-גייט הוא החשד שבשיחה שנערכה בקיץ האחרון בין הנשיא טראמפ לבין נשיא אוקראינה ולדימיר זלינסקי, ובה הציע טראמפ סיוע כלכלי לאוקראינה אם זו תפתח בחקירה נגד האנטר ביידן. האנטר הוא בנו של ג'ו ביידן - המתמודד המוביל כרגע בפריימריז הדמוקרטיים - וחבר הנהלה בעבר בחברת הגז האוקראינית "בוריסמה".

הפופולריים