שגרירת ארה"ב באוקראינה בעבר: "הרגשתי מאוימת"

שגרירת ארה"ב באוקראינה בעבר: "הרגשתי מאוימת"
מרי יבנוביץ' העידה ביומם השני של השימועים בהליך ההדחה לנשיא טראמפ. "הייתי המומה ומיואשת כששמעתי את השיחה בין טראמפ לזלנסקי", אמרה. טראמפ הגיב: "כל מקום אליו הגיעה יבנוביץ' נהפך לרע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וולודימיר זלנסקי
צילום: צילום: אי-פי

בשעה שבבית הנבחרים בארצות הברית התנהל השימוע של מרי יבנוביץ', שגרירת ארצות הברית באוקראינה בעבר, הבית הלבן פרסם היום (שישי) תזכיר משיחתו של הנשיא דונלד טראמפ עם מקבילו האוקראיני ולודימיר זלנסקי. בתמליל השיחה הראשונה בין טראמפ לזלנסקי אין אזכור לעניינים השוטפים בין שתי המדינות או לדרישה של טראמפ מזלנסקי לחקור את עסקיו של האנטר ביידן, בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, שמתמודד לעמוד בראש המפלגה הדמוקרטית לבחירות בארצות הברית שייערכו ב-2020.

מהבית הלבן נמסר כי השיחה בין הנשיאים הייתה בעיקרה שיחת נימוסין בה בירך טראמפ את זלנסקי על ניצחונו בבחירות. טראמפ אמר לזלנסקי: "כשניהלתי את תחרות מיס יוניברס, לאוקראינים תמיד היו אנשים נהדרים. אוקראינה תמיד הייתה מיוצגת בכבוד".

יבנוביץ', שהודחה על ידי טראמפ, על פי הטענות לבקשת פרקליטו רודי ג'וליאני, אמרה במהלך השימוע כי הרגישה מאוימת באותה תקופה ופחדה. "הייתי המומה ומיואשת כששמעתי את השיחה בין המנהיגים. לשמוע שהנשיא מתלונן עליי באוזניו של מנהיג המדינה בה שירתתי היה נורא. אחד מהאנשים שהיו לידי סיפר שכאשר קראתי את תזכיר השיחה צבע הפנים שלי השתנה", אמרה וטענה כי מעולם לא קיבלה תשובה מדוע הודחה.

טראמפ תקף את יבנוביץ' בחשבון הטוויטר שלו במהלך השימוע: "כל מקום אליו הגיעה מרי יבנוביץ' נהפך לרע. זו זכותו המוחלטת של נשיא ארצות הברית למנות שגרירים. הם קוראים לזה 'לשרת לעונג הנשיא'. עשיתי הרבה יותר למען אוקראינה מאשר אובמה".

היום זהו היום השני לשימועים בהליך הדחת הנשיא טראמפ שמתנהל בוועדת המודיעין של בית הנבחרים. אתמול נתן עדות השגריר וויליאם טיילור, שהיה הממונה על שגרירות ארצות הברית באוקראינה. טיילור אמר כי הרעיון של התניית סיוע צבאי לאוקראינה בסיוע לקמפיין פוליטי פנימי הוא צעד ״מטורף״. בעדות סיפר טיילור שהובהר לו כי התנאי לפגישה בין הנשיא טראמפ לנשיא זלנסקי הייתה הבטחה של זלנסקי לחקור חשדות לשחיתות מצידו של האנטר ביידן, וכן טענות על מעורבות אוקראינית בבחירות 2016 בארצות הברית. ״נדהמתי לגלות שאחר כך הקפיאו את הסיוע הצבאי. האוקראינים היו בעיצומה של מלחמה ברוסים והיו תלויים בסיוע האמריקני״, אמר טיילור.

לפני כשבוע וחצי סרב שר האנרגיה האמריקני, ריק פרי, להעיד בפני בית הנבחרים. פרי, השר הראשון בקבינט של טראמפ, שזומן להעיד בפני הוועדה החוקרת את פרשת "אוקראינה גייט", התפטר לאחרונה וצפוי לסיים את תפקידו בקרוב, ככל הנראה על רקע מעורבותו בפרשה.

הפופולריים