הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית: חלקיקי אורניום התגלו במתקן באתר לא מוכרז באיראן

סבא"א: אורניום התגלה באתר לא מוכרז באיראן
לפי ההערכות, מדובר במתקן גרעיני מחוץ לטהראן, שעליו התריע ראש הממשלה נתניהו בנאומו באו"ם בספטמבר 2018. מהדוח עולה כי טהראן פועלת לייצור צנטריפוגות שלא מוזכרות בהסכם הגרעין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עבודות במתקן גרעין איראני 10.11
צילום: צילום: אי-אף-פי

משבר הגרעין: הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) מאשרת כי מצבור האורניום המועשר בדרגה נמוכה אצל האיראנים גדל מעבר למגבלות שהוטלו עליה בהסכם הגרעין שנחתם לפני ארבע שנים. בדוח הרבעוני של הסוכנות הבין-לאומית המתפרסם היום (שני) נטען כי חלקיקי אורניום נתגלו במתקן באתר לא מוכרז במדינה. לפי ההערכות, מדובר במתקן גרעיני מחוץ לטהראן, שעליו התריע ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך נאומו באו"ם בספטמבר 2018. למעשה מדובר בפעם הראשונה שסבא"א מאשרת את הטענות.

לפי הדוח, איראן החלה להעשיר אורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו כבר בשבת האחרונה (9 בנובמבר) - ובכך ביצעה הפרה נוספת של הסכם הגרעין עם המעצמות. בסך הכל מצבור האורניום שלה מועשר מעבר למה שהוסכם עליו בהסכם הגרעין. כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה עומד על 372.3 קילוגרמים, נכון לתחילת חודש נובמבר (לעומת 241.6 קילוגרמים באוגוסט). מדובר בהעשרה עד לרמה של 4.5% מעל למגבלה שבהסכם, המתירה לה להעשיר עד לרמה של 3.67% בלבד.

עוד נטען כי האיראנים התקינו מתקנים מתקדמים לייצור צנטריפוגות שאינן מוזכרות בהסכם הגרעין. בנוסף, חלה עלייה בכמות המים הכבדים שבידי איראן. בסוף חודש אוקטובר היו בידיה 128.9 טונות מים כבדים, לעומת 125.5 טונות באוגוסט. אולם עדיין מדובר בכמות שהיא מתחת לרף המקסימלי שהותר לטהראן במסגרת ההסכם, העומד על 130 טונות.

"החשיפה של סבא"א מחייבת את מדינות העולם להחריף את הסנקציות הכלכליות על איראן", מיהר להכריז יו"ר כחול לבן בני גנץ בתגובה לפרסום הדוח. לדבריו, "יש להעביר מסר חד וברור להנהגה האיראנית - להפרת ההסכמים יהיה מחיר כלכלי כבד מאוד. ולא רק. במקביל, ישראל תמשיך להישאר מאוחדת במשימה העליונה - למנוע מאיראן נשק גרעיני שיסכן את האזור כולו ויפגע ביציבותו".

הפופולריים