ארה"ב וטורקיה הגיעו להסדר על סיום המבצע הצבאי בסוריה

ארה"ב וטורקיה הגיעו להסדר על תום המבצע בסוריה
על פי ההסכם, המבצע הצבאי הטורקי ינצור את האש לחמישה ימים בעוד הכורדים יפנו את אזור החיץ בגבול שאותו טורקיה מעוניינת לתפוס. ארה"ב תסיר את הסנקציות על אנקרה. טראמפ: "מודים לכורדים. ארדואן מנהיג מופלא"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סגן נשיא ארה"ב פנס ונשיא טורקיה ארדואן בפגישה באנקרה, 17.10.19
צילום: צילום: אי-פי

ארצות הברית וטורקיה הגיעו להסדר שלפיו תופסק הלחימה בצפון סוריה. כך הודיע הערב (חמישי) סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, בתום פגישה עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. על פי ההסכם, המבצע הצבאי הטורקי ייפסק לחמישה ימים בעוד הכורדים יפנו את אזור החיץ בגבול שאותו טורקיה מעוניינת לתפוס.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירך את ארדואן על ההסכם וכינה אותו: "מנהיג מופלא", והוסיף "מדובר ביום נהדר לאצות הברית, יום נהדר לטורקיה. יום נהדר לכורדים. יום נהדר לציוווילזציה. אנחנו מודים לכורדים. אני רוצה לציין שזה לא היה מושג ללא האהבה הקשוחה שהראינו לטורקיה".

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'וואשולו, הגיב: "אמרנו כי נשהה את פעולת 'מעיין השלום' ולא נעצור אותה לחלוטין. נשהה אותה כדי לעקוב אחר נסיגת ארגוני הטרור". מנגד מפקד הכוחות הכורדים בסוריה, מזלום אבדי, דיבר על הפסקת אש באזור מצומצם בו מתנהלת לחימה בפועל ואמר כי הדבר יעצור את הכיבוש הטורקי באזור. זאת בניגוד להסכם שהציק מייק פנס שמדבר על שליטה של ארדואן בכל "רצועת הביטחון" בצפון סוריה.  בכיר כורדי בצפון-מזרח סוריה התייחס גם הוא להסכם הפסקת האש ואמר כי "הכורדים יהיו מחויבים להפסקת האש, אך יגנו על עצמם אם יותקפו שוב".


הנשיא טראמפ התייחס בדבריו גם לקשיים בתחילת המשא ומתן בין הצדדים ואמר כי "כולם הסכימו לדברים אליהם סירבו לפני שלושה ימים, זהו מצב בו כולם שמחים. אני שמח שנחזיר חיילים הביתה אחרי הרבה שנים. אנחנו נצפה, ובמיוחד נעקוב אחרי דאעש. הטורקים יקחו אחריו, וגם הכורדים ימשיכו".

לדברי פנס, ארצות הברית קיבלה ערבויות מהכורדים כי יסוגו מהשטח והוסיף שהנסיגה כבר החלה. בסיומה, יסתיים המבצע הצבאי של טורקיה וארצות הברית תסיר את העיצומים הכלכליים שהטילה על אנקרה. הוא הוסיף כי לא יהיה כוח אמריקני צבאי בשטח. 

סגן הנשיא האמריקני פנס אמר לאחר הפגישה: "אני גאה לדווח הודות למנהיגות טראמפ וארדואן כי היום ארה"ב וטורקיה הסכימו הפסקת אש בסוריה. זו תרומה גדולה לקשר החזק בין ארצות הברית וטורקיה. אני רוצה להביע את הערכתי למיליון אמריקנים, שמענו מאנשים בכל המדינה שהיה להם קשה עם אובדן החיים בסכסוך הזה בשבוע האחרון. אני מאמין שהתפילות שלהם ושיתוף הפעולה עם ארדואן וטורקיה הפכו זאת לאפשרי".

עוד אמר פנס: "תנו לי לומר - שבוע אחרי שכוחות טורקיים חדרו לסוריה, הושגה הפסקת אש לחמישה ימים בזמן שארה"ב מבטיחה את נסיגת הכורדים מהאזור הבטוח. ארצות הברית תעבוד עם טורקיה ומדינות בעולם להבטיח שלום ויציבות". לפני מסיבת העיתונאים כתב נשיא ארצוטת הברית דונלד טראמפ בטוויטר כי "ניצלו חייהם של מליוני בני אדם", והודה לארדואן.


מוקדם יותר היום פורסם מכתב אותו שיגר נשיא ארצות הברית לארדואן עם תחילת המבצע הטורקי בסוריה בו הפציר במקבילו הטורקי "לא להיות טיפש" ואף איים להרוס את כלכלת טורקיה במקרה של התמשכות המבצע. על פי הדיווחים באנקרה, ארדואן הגיב בזעם על המכתב והשליך אותו לפח

הפופולריים