מוצב אמריקני בשטח סוריה פונה לאחר שנפגע מאש ארטילריה טורקית

מוצב אמריקני בצפון סוריה פונה לאחר שהותקף
משרד ההגנה האמריקני אישר כי כוחות של צבא ארה"ב היו תחת אש ארטילרית טורקית. מאנקרה נמסר בתגובה: הירי כוון לכוחות כורדים שהיו במרחק של קילומטר מהמוצב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארדואן, טראמפ, 11.07.2018
צילום: צילום: אי-פי

המבצע הצבאי של טורקיה בצפון סוריה: גורמים אמריקניים רשמיים אישרו הלילה (שבת) כי מוצב של צבא ארצות הברית בצפון סוריה, באזור העיר קובאני, פונה מוקדם יותר היום, לאחר שהופצץ בארטילריה טורקית. גם משרד ההגנה האמריקני אישר זאת והוסיף כי הטורקים ידעו על הנוכחות האמריקנית באזור.

באנקרה הכחישו את ההאשמות וטענו כי הירי כוון לכוחות כורדים ששהו במרחק של קילומטר מהמוצב. משרד ההגנה הטורקי הוסיף כי חילופי האש נעצרו לבקשת הצבא האמריקני. על פי דיווחים בסוכניות השונות, ישנם נפגעים בהפצצות בצפון סוריה. בנוסף דווח כי הבסיס שנפגע היה שייך לקואליציה בין לאומית נגד דאעש, בו שהו בין היתר גם כוחות אמריקניים מיוחדים. 

טורקים צופים בעשן בסוריה במהלך ההפצצות ביום חמישי (צילום: אי-פי)

מוקדם יותר היום, אמר שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, כי אם אנקרה "תחצה את הקו", הנשיא דונלד טראמפ יחתום על צו מיוחד, שיעניק למשרד האוצר האמריקני סמכות להפעיל עיצומים נגד טורקיה. לדברי מנוצ'ין "העיצומים המשמעותיים מוכנים להפעלה, אני מקווה שלא נצטרך להשתמש בהם".

לפני כן הודיע היועץ לביטחון לאומי של הנשיא טראמפ, רוברט אובריאן, כי וושינגטון הבהירה לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, שמבצע בסוריה הוא רעיון רע מאוד. לדבריו, לא נשקפת סכנה לכוחות אמריקניים משום שהם פונו מן האזור, "אך אנחנו צופים בהתפתחויות בדאגה גדולה".

במקביל, כלי תקשורת ערביים דיווחו הערב כי צבא טורקיה חידש את המתקפה על העיר הכורדית קמישלי שבצפון מזרח סוריה. על פי אחד הדיווחים, יש נפגעים. בעיירה תל אבייד הושבתו בתי החולים לאחר שעובדיהם נמלטו בשל ההפגזות הכבדות. בתוך כך נמשכים הדיווחים על נהירה המונית של תושבים מאזור הלחימה דרומה. עוד דווח כי הכורדים הפגיזו בנוסייבין שמעברו הטורקי של הגבול. מקורות כורדים מסרו כי בעת ההפגזות של טורקיה על העיר הכורדית קמישלי, נמלטו חמישה פעילי דאעש שהיו עצורים בידי הכורדים.

שר ההגנה האמריקני, מארק אספר, אמר הערב לעיתונאים בפנטגון כי על המבצע הטורקי להסתיים, וכי הוא חש שהוא פוגע בקשרי ארצות הברית וטורקיה. לדבריו, ארצות הברית מאוכזבת מהחלטת טורקיה לפתוח במבצע ומתנגדת למהלך. "ההחלטה העמידה את וושינגטון בעמדה מאתגרת, נוכח הברית עם אנקרה והמלחמה בדאעש", אמר אספר.

היום קרא דובר הכוחות הכורדים לארצות הברית להתערב ולעצור את טורקיה מלהמשיך במעשיה. הוא אמר לרשת CNN כי "נרצה לראות יותר מאמצים מהצד האמריקני בניסיון לעצור את ההתקפה". האו"ם מעריך שכ-100 אלף בני אדם נטשו את בתיהם מתחילת המתקפה הטורקית. בתוך כך, הולנד הודיעה שבשל המתקפה היא מקפיאה עסקאות לייצוא נשק, שחתמו שתי המדינות.

ארדואן שוב תקף את מבקריו בעולם, ואמר כי "ארצות הברית ואירופה טוענות שאנו הורגים כורדים. בני העם הכורדי הם אחינו, מאבקנו הוא נגד טרור". נשיא טורקיה הוסיף כי תפקיד מדינתו הוא "ניקוי הגדה המערבית של נהר הפרת מטרור, שיאפשר להחזיר את הסורים החיים בטורקיה בחזרה לארצם". 


הפופולריים