הניצולים מבית הכנסת: "הוא היה יכול להרוג את כולם"

הניצולים מבית הכנסת: "היה יכול להרוג את כולם"
שלושה מהמתפללים שחזרו את הרגעים המפחידים וסיפרו: מסוכן להיות יהודי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משטרת גרמניה, אירוע ירי בהאלה 9.10.19
צילום: צילום: אי-פי

המפגע מאירוע הירי בהאלה שבגרמניה ניסה להיכנס לבית הכנסת, נכשל, ואז ירה למוות בשני בני אדם אתמול. הבוקר (חמישי) שחזרו שלושה מהאנשים ששהו בתוך בית הכנסת בדקות המפחידות. בריאיון עם דוב גילהר בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב אמר אחד מהניצולים: "הוא היה יכול להיכנס בקלות ולהרוג את כולם. אולי יום כיפור הציל אותנו".


"שמעתי קול נפץ חזק וראיתי עשן, מיד אחר כך שמעתי פיצוץ נוסף", שחזרה קריסטינה. "זה התברר אחר כך כבקבוק תבערה שהיורה זרק לעבר בית הכנסת. החזן אמר לנו לעזוב מיד את האזור ולהתכופף. הוא הגיב בצורה בלתי רגילה. אחר כך שמענו שמישהו מנסה להיכנס בכוח דרך הדלתות. ולנטין רץ מאחור ונעל את הדלתות. הרחקנו אנשים מהחלונות".

האזינו לריאיון המלא עם קריסטינה, ולנטין ונסטיה בכאן רשת ב

"קל מאוד לשבור את הדלתות, היה לו רובה", הוסיף ולנטין. "הוא היה יכול להיכנס בקלות ולהרוג את כולם. אולי יום כיפור הציל אותנו". נסטיה, מתפללת נוספת ששהתה במקום, סיפרה: "אין פה אבטחה בבית הכנסת, אלה אנשים מהקהילה שמאבטחים את המקום. המשטרה הגיעה 20 דקות אחרי שהזעקנו אותם". 


קריסטינה דיברה על החיים כיהודי בגרמניה, ועל התופעות האנטישמיות שהולכות ומתרחבות במדינה: "אני לא אוהבת להשוות את המצב כיום למה שהיה לפני עשרות שנים אבל זה לא קל לחיות בפתיחות כיהודי בגרמניה. זה מסוכן ללא ספק, בכל פעם שאני יוצאת מבית הכנסת עם גברים אני מזכירה להם שיש להם כיפה ושייתכן שיתקפו אותם. אך לא נוותר על קיום יהודי בגרמניה או על הזהות היהודית שלנו. היום אחרי שפינו אותנו המשכנו להתפלל בקפיטריה, שברנו את הצום, לא נאפשר לתוקפים למנוע את הקיום היהודי שלנו". 

המפגע שקורא לעצמו שטפן ב', תיעד חלק מהפיגוע באמצעות מצלמת קסדה. במצלמה שלו אפשר לראות איך הוא מנסה לפרוץ לבית הכנסת באמצעות ירי לעבר הדלת, ולאחר שנכשל, מכוון ויורה לעבר עוברי אורח.

בפיגוע נרצחו אישה וגבר. המשטרה הצליחה לעצור את היורה. המפגע נשמע אומר בתיעוד שפורסם: "היהודים הם שורש כל הבעיות". מנתונים שהתפרסמו לאחרונה עלה כי בשנת 2018 הייתה עלייה של 20% בתקריות האנטישמיות האלימות בגרמניה – 90% מהן באו מקרב הימין הקיצוני. לכך יש גם ביטוי בפוליטיקה ונראה שמזרח גרמניה מקצינה.

"האירוע אתמול הוא אירוע נורא ותעודת עניות לממשלת גרמניה. אי אפשר לטשטש את האמת", כך אמר הבוקר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, בריאיון לגילי כהן ורועי שרון בכאן רשת ב. השר ארדן הוסיף כי הוא מצפה מהקנצלרית מרקל לא לשקוט ולא לנוח עד שיינקטו "צעדים חריפים על כל מתקפה".

ארדן אמר כי "כל ממשלה שממהרת לגנות את ישראל באופן מוטעה, צריכה לחשוב טוב אם זה לא יוצר אווירה שעל בסיסה צומחות תופעות גזעניות כאלה". הוא הוסיף "כשאתה עושה דה-לגיטימציה לעם אז אתה בעצם גם מתיר את הפגיעה בחברי אותו עם".

הפופולריים