חשיפת השיחה של טראמפ: מזיקה או מצילה את הנשיא?

חשיפת תמלילי השיחה: מזיקה או מצילה את טראמפ?
תמלילי השיחה בין הנשיא האמריקני למקבילו האוקראיני חשפו כי טראמפ אכן ביקש מזלינסקי "לבדוק" את ענייניהם של ג'ו ביידן ובנו. מה שלא הופיע בשיחה הוא התמורה שהציע הנשיא עבור הבדיקה - מה שיכול לנקות אותו מאחריות פלילית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ וולדימיר זלנסקי
צילום: צילום: אי-פי

אמש (רביעי) הודיעה באופן רשמי יו״ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי על פתיחת הליכי הדחה נגד הנשיא דונלד טראמפ, בעקבות שיחתו עם נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי. טראמפ בתגובה החליט לפרסם את תמלילי השיחה עם זלנסקי, השאלה הגדולה היא - האם הצעד הזה יציל את הנשיא או יסבך אותו עוד יותר? 

בתמלילים לא מופעה הבטחה לתמורה מצד טראמפ בעבור הבדיקה. במקרה כזה, כל הפרשה הופכת לעניין לא נעים, אך לא למעשה פלילי

בתמלילי השיחה שפורסמו נראה כי הנשיא האמריקני אכן פנה אל מקבילו האוקראיני במטרה "לבדוק" את עינייניהם של ג'ו ביידן ובנו, אך בתמלילים לא מופיעה הבטחה לתמורה מצד טראמפ בעבור הבדיקה. במקרה כזה, כל הפרשה הופכת לעניין לא נעים, אך לא למעשה פלילי. 

הסיפור החל בשבוע שעבר, כשכלי תקשורת בארצות הברית דיווחו כי טראמפ הציע סיוע כלכלי לאוקראינה בשיחה עם זלינסקי, אם זו תפתח בחקירה נגד האנטר ביידן, בנו של המתמודד המוביל בפריימריז הדמוקרטיים ג'ו ביידן. לפי התמלולים שפורסמו, טראמפ אמר לזלנסקי: "כל מה שתוכל לעשות בעניין ביידן ובנו - יהיה נהדר". 


אלון פינקס, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק, הסביר בריאיון למואב ורדי בתוכנית העולם היום כי אומנם התמלילים לא חושפים כי טראמפ ביקש תמורה, אך אין זה מנקה אותו לחלוטין מאחריות פלילית: "זה לא אומרת ששלושה ימים קודם לכן הוא לא עיכב סיוע של 400 מיליון דולר, כפי שטוען חושף השחיתויות מה-NSA שפרסם את הפרשה". 


הלילה קיים טראמפ מסיבת עיתונאים בשולי עצרת האו"ם בניו יורק, וטען כי הדמוקרטים ממשיכים ב-"ציד מכשפות": "זו בדיחה. להדיח נשיא בגלל שיחת טלפון כל-כך חיובית וטובה?" טראמפ הוסיף כי החליט לפרסם את תמליל השיחה עם נשיא אוקראינה בשל "הדברים הנוראים" שדווחו עליה, אך הוא אינו אוהב את התקדים הזה. לדעתו אין זה ראוי לפרסם תוכן של שיחות בין ראשי מדינות. 

הפופולריים