שר האנרגיה האמריקני: איראן אחראית לתקיפה בסעודיה

שר האנרגיה בארה"ב על סעודיה: איראן אחראית
ריק פרי אמר כי איראן עומדת מאחורי הפגיעה במתקני הנפט בסעודיה – ועליה להיחשב לאחראית, איראן הכחישה. במקביל, התקבלו דיווחים כי הכוחות הימיים של משמרות המהפכה עצרו כלי שייט שהעביר נפט במצרי הורמוז, יחד עם 11 אנשי הצוות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר האנרגיה האמריקני ריק פרי
צילום: אי-פי

שר האנרגיה האמריקני ריק פרי האשים היום (שני) את איראן בתקיפת מתקני הנפט בסעודיה ביום שבת. הוא הוסיף כי עליה להיחשב לאחראית. עוד אמר: "מתקפה על סעודיה - היא מתקפה על עולם האנרגיה". באיראן הכחישו ואמרו מוקדם יותר היום כי ההאשמות על מעורבות איראן בתקיפת מתקני חברת "ארמקו" – "אינן מתקבלות על הדעת וחסרות בסיס".

תאגיד הנפט הסעודי הודיע כי הוא שוקל להשהות את מכירת מניותיו בבורסה הסעודית, מחשש למתקפות נוספות ואמון נמוך מצד משקיעים. "ארמקו", המתוחזקת על ידי הממלכה הסעודית, הגבירה לאחרונה את מאמציה להכניס משקיעים פרטיים מסעודיה ולאחר מכן מהעולם לצד המדינה הסעודית.

במקביל, התקבלו דיווחים כי הכוחות הימיים של משמרות המהפכה עצרו כלי שייט שהעביר נפט במצרי הורמוז יחד עם 11 אנשי הצוות. מקור במשמרות המהפכה טוען כי הספינה הכילה 250 אלף ליטרים של דלק מוברח. לפי דיווחים באיראן, כלי השייט יצא ממחוז הורמוזגאן שבדרום המדינה, והיה בדרכו לאיחוד האמירויות הערביות במטרה להבריח דיזל.

מוקדם יותר היום, המורדים החות'ים בתימן, הפועלים בשליחותה של איראן, אמרו כי המתקנים לעיבוד נפט של החברה הסעודית "הם עדיין מטרה, ועלולים להיות מותקפים בכל רגע". המורדים דחקו בזרים השוהים באזור לעזוב את השטח. דובר של המורדים כתב בטוויטר כי על סעודיה לחדול מתוקפנותה ומהמצור שהיא מטילה על תימן.

לפני כן נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כתב בטוויטר: "יש לנו סיבה להאמין שאנו יודעים מי עשה את המתקפה, אך אנחנו מחכים לשמוע את דעתה של סעודיה בנושא". בכיר בממשל טראמפ אמר אמש לרשת ABC כי בתקיפה, שיגרה איראן משטחה כתריסר טילי שיוט ויותר מעשרים מל"טים לעבר מתקני הנפט בסעודיה. בשל המתקפה, פחתה בחצי תפוקת הנפט של סעודיה.

בתוך כך, דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב אמר בתגובה למחסור אפשרי בנפט כי קודם יש לראות מה יקרה בסעודיה בטרם נוקטים כל החלטה שהיא בעניין ייצור הנפט הרוסי. בה בעת מחירי הנפט זינקו ב-18% בעקבות התקיפה.

הפופולריים