דיווח: מקרון הציע לאיראן 15 מיליארד דולר כדי שתחזור בה מצמצום התחייבויות הגרעין

דיווח: תשלום לאיראן תמורת חזרה להסכם הגרעין
לפי הדיווח בעיתון א-שארק אל-אווסט, רוחאני מוכן לקבל את ההצעה, אולם משמרות המהפיכה סירבו. רוחאני בנאום הבוקר: "תשובת איראן למו"מ עם ארה"ב תמיד תהיה שלילית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא איראן, חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

העיתון א-שרק אל-אווסט מדווח הבוקר (שלישי) מפי מקורות דיפלומטיים מערביים, כי נשיא צרפת עמנואל מקרון הציע לאיראן 15 מיליארד דולר בתמורה לכך שתחזור בה מהצעדים שנקטה לצמצום התחייבויותיה בהסכם הגרעין, בהם העשרת אורניום בשיעור גבוה מהמותר לה. על פי הדיווח, רוחאני מוכן לקבל את ההצעה, אולם משמרות המהפיכה סירבו ודרשו להסיר את כל הסנקציות המוטלות על איראן.

עוד דווח בעיתון כי לאחר שההצעה נדחתה, העלתה צרפת הצעה נוספת, לפיה איראן לא תממש את איומה להעשיר אורניום ברמה של 20% מיום שישי הקרוב, ובתמורה צרפת תשכנע את ארצות הברית להעביר חמישה מיליארד דולר לאיראן. במידה ובהמשך טהראן תכריז על התחייבותה להמשיך ולעמוד בתנאי הסכם הגרעין, יועברו לה עוד 10 מיליארד דולר. נוסף לכך מסר המקור הדיפלומטי לעיתון כי איראן הסכימה באופן עקרוני לדון בתוכנית הטילים הבליסטית שלה ובתמיכתה בארגוני טרור כמו חיזבאללה.

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס היום לאפשרות של קיום משא ומתן עם ארצות הברית, ואמר כי ארצו תתנגד תמיד לקיים שיחות עם ארצות הברית בנושא הסכם הגרעין, והוסיף כי קיבל הצעות רבות להתחיל בשיחות. בנאום שנשא בפרלמנט האיראני, אמר רוחאני כי איראן מתכוונת לצמצם עוד יותר את התחייבויותיה להסכם גרעין בימים הקרובים, אם המשא ומתן הנוכחי לא יביא לתוצאות עד יום חמישי הקרוב.

מוקדם יותר היום דיווח עיתון הוול סטריס ג'ורנל כי איראן מסרבת להשיב לשאלות הסוכנות לאנרגיה אטומית בעניין המחסן שהכיל ציוד לייצור נשק גרעיני וחומר רדיואקטיבי בטהראן, אותו חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בעצרת האו"ם לפני שנה.

על פי הדיווח, זאת הפעם הראשונה בשלוש וחצי השנים האחרונות שאיראן מסרבת לשתף פעולה עם הסוכנות. דיפלומטים טענו כי הסוכנות צפויה לבקר בפומבי את חוסר שיתוף הפעולה של טהראן, אך עם זה הדגישו כי בדוח שפורסם בסוף השבוע הייתה הערה מעומעמת בלבד בעניין.

הפופולריים