דיווח: טכנאי איראני סייע לארה"ב וישראל להחדיר וירוס למתקן הגרעין בנתנז

"טכנאי איראני סייע בהחדרת וירוס למתקן בנתנז"
על פי הדיווח, הטכנאי שגוייס בידי שירותי הביון של הולנד, מסר את הידע הטכני על המערכות והוא זה שהחדיר את הווירוס למחשבים באמצעות התקן USB
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן העשרת אורניום באיראן
צילום: צילום: אי-פי

אתר האינטרנט "יאהו" דיווח היום (שני) כי טכנאי איראני שעבד במרכז להעשרת האורניום בנתנז, סייע לארצות הברית וישראל להחדיר את הווירוס "סטקסנט" (Stuxnet) למחשבים שעסקו בתוכנית הגרעין האיראנית. על פי הדיווח, הטכנאי שגוייס בידי שירותי הביון של הולנד, מסר את הידע הטכני על המערכות והוא זה שהעביר את הוירוס למחשבים באמצעות USB. גורם מודיעיני בכיר אמר לעיתון ש"החפרפרת הזאת הייתה הגורם הכי חשוב במבצע".

בתוך כך, דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, בהרוז כמאלונדי, איים היום כי הכרזה בדבר הצעד השלישי בנסיגה ממחויבויותיה של איראן בהסכם הגרעין תהיה בימים הקרובים, אם לא תינתן חבילת סיוע אירופית להקלה בסנקציות האמריקניות או מתן אשראי.

לאחרונה נקטה איראן שורה של צעדים המנוגדים להסכם הגרעין במטרה לאותת כי פניה אכן ליציאה ממנו. דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שפורסם בסוף השבוע שעבר חשף כי איראן מפרה את הסכם הגרעין עם המעצמות, כשהעלתה את כמות האורניום המועשר שבמאגריה והיא מזקקת אותו מעבר למה שמותר לה. מנתוני סבא"א עולה כי ברשות איראן 241.6 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 4.5%.

הפופולריים