איראן: מתחילים להעשיר אורניום מעל לרמה המותרת בהסכם הגרעין

איראן: מתחילים להעשיר אורניום מעל למותר בהסכם
בטהראן קיימו את הבטחתם, והודיעו על הפרה נוספת של הסכם הגרעין והעשרת אורניום מעל לרמה של 3.67%. "בכל 60 יום נבצע צעד נוסף של הפרת ההסכם", אמר דובר ממשלת איראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הכור בבושהר, איראן
צילום: צילום: אי.פי

איראן הודיעה היום (ראשון) על הפרה נוספת של הסכם הגרעין, וכי החל מהיום תחל בהעשרת אורניום מעל לרמה של 3.67% - אשר מותרת למדינה על פי ההסכם. "בכל 60 יום נבצע צעד נוסף של הפרת ההסכם", אמר דובר הממשלה בטהראן.

דובר ממשלת איראן הוסיף כי הצעד נובע מכך שהאירופים לא מילאו את דרישות טהראן. לצד זאת, הדובר אמר כי איראן "משאירה את הדלת לדיפלומטיה פתוחה", וכי לנשיא איראן חסן רוחאני ונשיא צרפת עמנואל מקרון הייתה אתמול שיחה טובה.

האיראנים הודיעו על כוונתם להפר את סעיף העשרת האורניום בהסכם הגרעין בשבוע שעבר. זאת לאחר שכבר בחודש מאי האחרון הודיעו לשגרירי חמש המדינות החתומות על הסכם הגרעין: בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה, כי החליטו לסגת מהמחוייבויות שלהם בההסכם.

בריאיון לסוכנות הידיעות IRIB בשבוע שעבר ציין רוחאני כי וושינגטון היא זו שהביאה להגברת המתיחות באזור באמצעות מדיניותה כלפי טהראן. לדבריו, הפחתת המתיחות באזור בידה של ארצות הברית ועליה לשוב להבטחות ולהסכמים הבינלאומיים.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב בשבוע שעבר להודעה של איראן כי תפר את הסכם הגרעין. "היזהרו באיומים שלכם, כי הם עלולים לחזור ולתקוף אותכם בחזרה", אמר טראמפ.

היום התייחסו באיראן גם לתפיסת מכלית הנפט על ידי הצבא הבריטי בגיברלטר. האיראנים המשיכו בגינוי הפעולה הבריטית: "לממשלת בריטניה אין שום הצדקה חוקית בתפיסת המכלית. המכלית שנתפסה הכילה 2 מיליון חביות, ולא היה ניתן להעבירה דרך סואץ. בריטניה טוענת כי השתלטה על המכלית בשם הסנקציות האירופאיות, אבל ספרד התנגדה".

הפופולריים