צבא בריטניה עצר מכלית עם נפט איראני בדרך לסוריה

צבא בריטניה עצר מכלית נפט איראנית בדרך לסוריה
כוחות מיוחדים של צבא בריטניה השתלטו על המכלית ליד מצר גיברלטר, לבקשת ארה"ב. בבית הלבן בירכו על הפעולה, בעוד שהאיראנים כינו אותה "לא חוקית, והשגריר הבריטי באיראן זומן לשיחה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות מיוחדים של צבא בריטניה עוצרים את המכלית האיראנית
צילום: צילום: אי-פי

כוחות מיוחדים של צבא בריטניה עצרו הלילה (שישי), סמוך למצר גיברלטר, מכלית המובילה נפט איראני, בחשד שעשתה את דרכה לסוריה על אף העיצומים שהוטלו על משטר אסד. הבריטים עצרו את המכלית לבקשת ארצות הברית.

בבית הלבן בירכו על הפעולה של צבא בריטניה. בהודעה  בטוויטר כתב היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון כי אלה "חדשות מצוינות". לדבריו, ארצות הברית ובעלות בריתה ימשיכו למנוע מן המשטרים בטהראן ובדמשק להפר את העיצומים שהוטלו על סוריה.

קודם לכן כינתה איראן את ההשתלטות על המכלית כ"פעולה לא חוקית". דובר משרד החוץ בטהראן אמר כי הצעד הבריטי הרסני ועלול להחריף את המתח השוקק במפרץ הפרסי. שגריר בריטניה באיראן אף זומן לשיחה במשרד החוץ בטהראן. 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הגיב אתמול להודעה כי איראן צפוייה להפר את הסכם הגרעין: "היזהרו באיומים שלכם, כי הם עלולים לחזור ולתקוף אותכם בחזרה". טראמפ התייחס להצהרתו של נשיא איראן חסן רוחאני, שהודיע כי ארצו תחצה ביום ראשון את רף ה-3.67% של אורניום מועשר, ובכך תפר את הסכם הגרעין.

בריאיון לסוכנות הידיעות IRIB ציין רוחאני כי וושינגטון היא זו שהביאה להגברת המתיחות באזור באמצעות מדיניותה כלפי איראן. לדבריו, הפחתת המתיחות באזור בידה של ארצות הברית ועליה לשוב להבטחות ולהסכמים הבינלאומיים.

הפופולריים