טראמפ על הפלת כלי הטיס האמריקני: "איראן עשתה טעות גדולה מאוד"

טראמפ: "איראן עשתה טעות גדולה מאוד"
לאחר אישור צבא ארצות הברית התייחס הנשיא האמריקני לתקרית בחשבון הטוויטר שלו. הבית הלבן יקיים היום פגישת חירום לדון בתגובה להפלת הכטב"מ
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא  ארצות הברית, דונלד טראמפ, מגיב הערב (חמישי) על התקרית שבמהלכה הפילה איראן כלי טיס אמריקני בלתי מאוייש ומצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "איראן עשתה טעות גדולה מאוד!". טראמפ נשאל בצאתו מהבית הלבן האם ארצות הברית צפויה לתקוף את איראן בתגובה והשיב: "תדעו בקרוב". בהמשך אמר כי קשה לו להאמין שאיראן הפילה את המטוס בכוונה, "יכול להיות שזה היה מישהו טיפש, אני מאמין שזה גנרל או מישהו", אמר טראמפ".

רשת CNN דיווחה כי הבית הלבן יקיים היום פגישת חירום לדון בתגובה להפלת הכטב"מ על ידי איראן, כך לפי מקור מעורה בפרטים. הנשיא טראמפ אינו צפוי להשתתף בפגישה, אך כן צפוי להפגש עם מפקדי צבא ארצות הברית. גורם אמריקני מסר כי בפגישה בבית הלבן ישתתפו שר ההגנה בפועל היוצא פטריק שנהאן, ושר ההגנה מארק אספר. 

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם אמר הערב כי טראמפ אינו מעוניין במלחמה עם איראן או עם אף אחד אחר. הוא הוסיף כי "אם איראן תתקוף את ישראל נגיע לעזרתה". הוא הוסיף כי אם איראן תמשיך בהעשרת האורניום, ישראל תצטרך להגיב. יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, אמרה כי המצב עם איראן מסוכן וכי לארצות הברית אין רצון לצאת למלחמה עם איראן.

משרד החוץ האיראני הגיב על הציוץ של הנשיא ומסר כי "על ארה"ב לדעת כי אנחנו נגן בכוח על ריבונותנו ואיננו מעוניינים להוסיף למתיחות - אבל אנחנו מוכנים לה. אנו מקווים כי אויבינו לא ישובו על טעויות אסטרטגיות כמו זו של וושינגטון, שצריכה לקחת אחריות על כל ההשלכות העתידיות".

פיקוד המרכז של צבא ארצות הברית פרסם היום בהודעה מטעמו שכלי הטיס הופל על ידי האיראנים כשהיה מעל מיצרי הורמוז, ולא מעל שמי איראן. בהודעתו הדגיש שהאיראנים תקפו מבלי שהייתה התגרות מצד האמריקנים קודם לכן. גורמים בממשל האמריקני אמרו שהפלת המטוס ללא טייס היא תקיפה ללא התגרות, כך דיווחה רשת NBC. לפי הצי האמריקני, המטוס הופל על ידי טיל קרקע אוויר איראני. 

הבוקר דיווחו האיראנים שמשמרות המהפכה הפילו את כלי הטוס במחוז החוף הדרומי של המדינה, הורמוזגאן, שלטענתם חדר למרחב האווירי שלה. זאת לעומת הגירסה האמריקנית לפיה הוא הופל מעל המים הבינלאומיים.

משרד החוץ האיראני הודיע שהוא מגנה בחריפות את הפרת ריבונותה של הרפובליקה האסלאמית, והזהיר מפני תגובה חזקה לכך. מפקד משמרות המהפכה האיראניים חוסיין סלאמי אמר כי הפלת המל"ט מעבירה מסר ברור ותקיף, שלפיו טהראן תגיב בחריפות נגד כל ניסיון נגד ארצה. "גבולותינו הם הגבול האדום שלנו", אמר סלאמי שהוסיף כי ארצו אינה מעוניינת במלחמה אולם היא מוכנה לכך.

הפופולריים