סוכנות הפליטים: כ-5,000 בני אדם עוזבים את ונצואלה כל יום

"כ-5,000 בני אדם עוזבים את ונצואלה כל יום"
סוכנות הפליטים של האו"ם פרסמה את הדוח השנתי שלה וחשפה - כ-70.8 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם במהלך 2018 - עלייה לעומת השנה שעברה. בראש רשימת מבקשי המקלט נמצאים אזרחי ונצואלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פליטים, מהגרים, ונצואלה, מקסיקו
צילום: צילום: אי-פי

סוכנות הפליטים של האו"ם פרסמה הבוקר (רביעי) את הדוח השנתי שלה וחשפה מספרי שיא של בעיות פליטים והגירה בעולם. על פי הדוח, כ-70.8 מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם במהלך 2018. עוד עלה כי בראש רשימת מבקשי המקלט נמצאים אזרחי ונצואלה עם כ-5,000 בני אדם ביום בממוצע, שעוזבים את ארצם בשל המצב הקשה.

על פי הנתונים, נרשמה עלייה של שני מיליון עקורים לעומת שנת 2017, ועלייה של כ-65% בעשור האחרון. כ-41% מאוכלוסיית הפליטים הנוכחית, גורשו ומצאו את עצמם מהגרים בתוך ארצם.

בסוף ינואר הכריז ראש האופוזיציה בוונצואלה חואן גואיידו על עצמו כנשיא המדינה במקומו של הנשיא המכהן, ניקולאס מדורו ופתח מאבק אלים ומתמשך במדינה, שעורר מאבק גם בין המעצמות - ארצות הברית, רוסיה ומדינות מפתח באירופה. גואיידו עשה זאת מול עשרות אלפי מפגינים בבירה קראקס. בעקבות ההצהרה הודיעו ארצות הברית וקנדה כי הן מכירות באסיפה הלאומית בוונצואלה, הנשלטת על ידי האופוזיציה, כממשלה, ובגואיידו כשליט המדינה הדרום אמריקנית.

לפני כחודשיים יצאו אלפי מפגינים לרחובות בירת ונצואלה בעקבות קריאתו של מנהיג האופוזיציה, שהכריז על תחילת "השלב הסופי" בהפיכה. המוני המפגינים התומכים באופוזיציה צעדו לכיוון ארמון הנשיאות בבירה, ובעימותים שפרצו נפצעו לפחות 56 בני אדם ו-11 נעצרו. לפי דיווחים מהמקום התפתחו חילופי אש בבניין משרד התחבורה. רשתות תקשורת רבות בעולם דיווחו כי נחסמו באזור הבירה.

גואידו קרא גם לאזרחים לצאת לרחובות על מנת לסיים את תפיסת השלטון. לצדו בסרטון נראה עומד האופוזיציונר לאופולדו לופז, שנמצא תחת מעצר בית. מנהיג גואידו אמר כי חלקים גדולים בצבא נענו לקריאתו הלגיטימית והחוקתית לממש את הריבונות של נשיאותו.

הפופולריים