מתפקיד סמלי לעוגן של יציבות ושפיות: חייה של המלכה אליזבת

מתפקיד סמלי לעוגן של יציבות: חייה של אליזבת
אליזבת השנייה עמדה בראש הממלכה המאוחדת במשך 70 שנה, הכהונה הארוכה ביותר בתולדות בריטניה. היא מלכה על בריטניה, צפון אירלנד, קנדה, אוסטרליה ושאר מדינות חבר העמים הבריטי. היום העולם נפרד ממנה. פרופיל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המלכה אליזבת השנייה
צילום: צילום: אי-פי

איך תיראה בריטניה ביום שאחרי המלכה? | עוד יום

מיליארדים ברחבי העולם קיבלו הערב בצער רב את ההודעה על מותה של מלכת בריטניה, אליזבת השנייה, בגיל 95. אליזבת שנראתה בציבור רק לפני יומיים עמדה בראש הממלכה המאוחדת במשך 70 שנה - הכהונה הארוכה ביותר בתולדותיה למונארך בריטי. היא מלכה על בריטניה, צפון אירלנד, קנדה, אוסטרליה ומדינות נוספות בחבר העמים הבריטי. 

לפני שנה וחצי, באפריל 2021,  הלך לעולמו בעלה של אליזבת, הנסיך פיליפ. הוא מת חודשיים לפני יום הולדתו ה-100. שבועיים לאחר מכן, ציינה המלכה את יום הולדתה ה-95, שעבר ללא חגיגות מיוחדות בצל מגפת הקורונה. על רקע מות בעלה אמרה: "אף שכמשפחה אנחנו בתקופה של עצב עמוק, הייתה זו נחמה לכולנו לראות ולשמוע את ההוקרה והכבוד שחלקו לבעלי". בני משפחה ביקרו את המלכה בטירת ווינדזור, שם שהתה מפרוץ המגפה. לאחר מכן הרבתה להתגורר בסקוטלנד - אותה אהבה במיוחד. 

המלכה אליזבת בהלוויתו של הנסיך פיליפ (צילום: אי-פי)

אליזבת השנייה הייתה סמל ליציבות, הדמות המזוהה ביותר עם הממלכה הבריטית שליוותה אותה במשך שבעה עשורים שבמהלכם העולם שינה את פניו. היא הייתה סמל לגאווה לאומית, דמות אהודה ומוערכת שחיה את חייה בתחושת שליחות עמוקה.

היא החשיבה את פעילותה החברתית כאחד מהדברים החשובים ביותר בתפקידה. תרומתה לקהילה הקיפה תחומים רבים – החל מפרויקטים לשיוויון הזדמנויות לצעירים וכלה בשמירה על בעלי חיים בסכנת הכחדה ואיכות הסביבה. מלבד היותה ראש הממלכה המאוחדת וחבר העמים הבריטי, שימשה אליזבת כמפקדת העליונה של הצבא הבריטי, עמדה בראש הכנסייה האנגליקנית והיתה מגינת הכנסייה של סקוטלנד. באופן רשמי סמכויותיה היו רחבות, אך למעשה אינה היתה רשאית להוציא אותן לפועל. כמעט לכל פעולותיה משמעות סמלית וטקסים בלבד, בייחוד בתחום הפוליטי.

ההופעה הפומבית האחרונה של המלכה - ממנה את ליז טראס לראשות הממשלה

אליזבת אלכסנדה מרי וינדזור נולדה בלונדון ב-1926 לדוכס ולדוכסית מיורק. כנכדתו של מלך בריטניה ג'ורג' החמישי, היא החזיקה מלידתה בתואר "נסיכה". אליזבת הפכה באופן בלתי צפוי ליורשת העצר לאחר שדודה, המלך אדוארד השמיני, ויתר על הכתר ונותר חשוך ילדים, ולאביה לא נולד יורש עצר זכר.

כשהיתה בת 13 פרצה מלחמת העולם השנייה, ואליזבת ואחותה הצעירה מרגרט פונו לטירה בדרום מזרח אנגליה, השייכת לבית המלוכה הבריטי. בשנה האחרונה למלחמה עלה בידה של אליזבת לשכנע את אביה שיתיר לה להתגייס לצבא הבריטי והיא הצטרפה למאמץ המלחמתי כנהגת משאית. המלכה אליזבת' הייתה האישה הראשונה ממשפחת המלוכה הבריטית ששירתה בפועל בצבא.

בשנת 1947 נישאה אליזבת לפיליפ, אז נסיך דנמרק ויוון וקרוב משפחתה דרך סב סבה של אליזבת – כריסטיאן התשיעי מלך דנמרק (אבי סבו של פיליפ). פיליפ ויתר על אזרחויותיו האחרות ועל זכותו לכתר הדני, והוא נשא מאז נישואיהם ועד ליום מותו בתואר "הדוכס מאדינבורו". לזוג המלכותי ארבעה ילדים: המלך צ'ארלס השלישי, הנסיכה אן, הנסיך אנדרו והנסיך אדוארד.

אליזבת הוכתרה למלכה עם מות אביה, המלך ג'ורג' השישי, ב-1952. שלטונה נפרש על פני יותר משבעה עשורים, במהלכם תפקידה של בריטניה בפוליטיקה הבינלאומית עבר מהפך. במהלך כהונתה קיבלו מדינות רבות שהיו נתונות לשלטון האימפריה הבריטית עצמאות, אך חלקן הוסיפו לראות בה את מלכתן באופן סמלי. תפקידה של אליזבת השנייה היה ברובו טקסי, למשל בעת הצגת ממשלה חדשה בבריטניה, אך ב-2013 חשף ה"גרדיאן" כי המלכה ובנה הנסיך צ'ארלס פסלו הצעות חוק והייתה להם השפעה על ניהול ענייני המדינה.

בספטמבר 2015 תקופת כהונתה של אליזבת השנייה עקפה את זו של המלכה ויקטוריה במאה ה-19, שהיתה הארוכה ביותר בתולדות הכתר הבריטי עד אז: 63 שנים ו-217 ימים. החל מאוקטובר 2016 היא הייתה למנהיגת המדינה הוותיקה ביותר בעולם. במהלך מלכותה. הופעתה הפומבית האחרונה הייתה בתחילת השבוע בו קיבלה את התפטרותו של בוריס ג'ונסון ומינתה את ליז טראס לראשת הממשלה. 

סקרי דעת קהל בממלכה שיקפו את האהדה הרבה שלה זכתה המלכה: יותר מ-80 אחוזי תמיכה. בשנת 2002 היא דורגה במקום ה-24 ברשימת "מאה הבריטים הגדולים" של ה-BBC. יחד עם זאת, אליזבת מיעטה להתראיין ולא חשפה את עמדותיה בנושאים פוליטיים.  

הלווייתה של המלכה אליזבת תיערך לפי כללי הטקס הנהוגים בממלכה, לפיהם יובא ארונה אל ווסמיניסטר הול בטקס אשכבה רשמי, משם יועבר אל וינדזור, שם תיקבר בטירת וינדזור.

הפופולריים