מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' נעצר בשגרירות אקוודור בלונדון

מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' בדרכו לביהמ"ש
אזרחותו האקוודורית של אסאנג' נשללה והוא בדרכו לבית המשפט. מחלקת זכויות האדם באו"ם: נשלח בקשה רשמית לבריטניה לאפשר לנו גישה אליו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'וליאן אסאנג'
צילום: צילום מסך

מייסד וויקיליקס ג'וליאן אסאנג' נעצר היום (חמישי) בשגרירות אקוודור בלונדון. כך אישרה משטרת בריטניה ושר הפנים הבריטי. המעצר התאפשר לאחר שאקוודור ביטלה את מעמד מבקש המקלט של אסאנג' ואפשרה למשטרת לונדון להיכנס לבניין השגרירות.


שר החוץ האקוודורי הודיע כי אזרחותו של אסאנג' נשללה ושהוא עזב את תחנת המשטרה בדרכו לבית המשפט, שם יועמד לדין בפני מערכת המשפט הבריטית.

נשיא אקוודור אמר לאחר המעצר כי מעמד מבקש המקלט של אסאנג' הוסר בעקבות "הפרות חוזרות ונשנות של מוסכמות בינלאומיות ונהלי היום יום." בהמשך לכך, שר הפנים של אקוודור מסר כי הרקע לביטול האזרחות הוא ההתערבות של אסאנג' וארגונו בענייניה הפנימיים של המדינה, תוך שיתוף פעולה עם שני האקרים רוסים החיים במדינה גם הם.

אסאנג' טען, כי הליך המעצר היה לא חוקי שכן פרטיותו הופרה. לאור טענה זו, נציג זכויות האדם של האו"ם מסר שבכוונתו לשלוח בקשה רשמית לבריטניה - לאפשר לו גישה לאסאנג' בתאריך 25.4.19 כדי שיוכל לבדוק את הטענה. משרד המשפטים האמריקני התייחס לכך ואמר כי מעצרו של אסאנג' הינו חוקי ועולה בקנה אחד עם אמנות בינלאומיות בנושא.

נזכיר כי אסאנג', שהדליף באמצעות האתר שהקים עשרות מסמכים סודיים מרחבי העולם, מצא מקלט בשגרירות אקוודור בלונדון בשנת 2012 ושהה בה במשך כשבע שנים. לאחרונה התגלו חילוקי דעות בינו לבין הממשל באקוודור וכעת מייסד אתר ההדלפות שילם על כך ביוקר.

באישום שפירסם משרד המשפטים האמריקני נגד אסאנג' נכתב כי הוא מואשם בקשירת קשר לביצוע פריצת סייבר. על פי אחד מעורכי דינו של אסאנג', האישום אינו ענייני אלא קשור לקונספירציה סביב פרסום מסמכים דיפלומטים חסויים משנת 2010, המשוייכים לחיילת הטרנסג'נדרית צ'לסי מאנינג. על פי החשד מאנינג העבירה לאסאנג' חלק מסיסמה שאוחסנה על מחשב של משרד ההגנה האמריקני.

אם מייסד וויקיליקס יורשע הוא צפוי לרצות מאסר של חמש שנים.

מוויקיליקס נמסר: "אקוודר ביטלה בצורה לא חוקית מעמד של מבקש מקלט תוך עבירה על החוק הבינלאומי. הוא נעצר על ידי משטרת בריטניה בתוך השגרירות האקוודורית לפני מספר דקות".

הפופולריים