החקירה הסתיימה: התובע המיוחד הגיש את דוח המעורבות הרוסית בבחירות

התובע המיוחד הגיש את דוח המעורבות הרוסית
התובע הכללי יבחן את ממצאי החקירה של רוברט מולר ויעביר אותם לקונגרס עד סוף השבוע. ככל הנראה לא יוגשו כתבי אישום נוספים. טראמפ צפוי לבקש שחלקים מהדוח יישארו חסויים. מנהיגי הדמוקרטים בקונגרס: "אסור לאפשר לטראמפ או לצוותו לראות את הדוח לפני הציבור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ ורוברט מולר
צילום: צילום: אי-פי

הסתיימה חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016: התובע המיוחד רוברט מולר הגיש אמש (שישי) את דוח החקירה לתובע הכללי, ויליאם בר. כעת בר יבחן את ההמצאים, ויעביר את מסקנותיו הכלליות לקונגרס עד לסוף השבוע הקרוב. 

הדוח שכתב מולר במשך 22 חודשים אמור לענות על השאלה אם אכן היה שיתוף פעולה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואנשיו, לבין הרוסים - בניסיון להתערב בבחירות לנשיאות. בנוסף, הוא אמור להבהיר אם טראמפ ניסה לשבש הליכי חקירה. עדיין לא ידוע מתי יופצו הממצאים לתקשורת, אך הנשיא האמריקני צפוי לבקש להשאיר חלקים מהדוח חסויים. "אתייעץ עם סגן התובע הכללי בנוגע לשאלה איזה מידע נוסף אוכל למסור לקונגרס ולציבור", ציין בר במכתב ששלח למנהיגות הקונגרס.

דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סאנדרס, מסרה בתגובה כי הבית הלבן לא קיבל עדיין מידע על דוח התובע המיוחד, וכי הצעד הבא נמצא בידיו של בר. מנהיגי הדמוקרטים בשני בתי הקונגרס אמרו כי אסור לאפשר לטראמפ או לצוותו לראות את הדוח לפני הציבור, או לצנזר חלקים ממנו לפני פרסומו. פרקליטיו של הנשיא מסרו: "אנו שמחים שמולר הגיש את מסקנותיו".

במהלך חקירת המעורבות הרוסית הוגשו כתבי אישום נגד 34 בני אדם - בהם שישה מיועציו של טראמפ ו-26 סוכנים רוסים - ושלוש חברות. חמישה מהנאשמים כבר נידונו לעונשי מאסר. מולר לא צפוי להגיש כתבי אישום נוספים מעבר לאלו שכבר הוגשו. במקביל, חקירות נוספות נגד טראמפ שאינן קשורות לחקירה של מולר, מתנהלות על ידי התובע הכללי של מדינת ניו יורק.

לפני כחודשיים פרסם העיתון "ניו יורק טיימס", כי ה-FBI פתח לפני כשנה וחצי בחקירה שנועדה לקבוע אם טראמפ פעל בחשאי מטעם רוסיה. חוקרי המודיעין נדרשו לבחון אם הנשיא מהווה איום אפשרי על הביטחון הלאומי, וביקשו לקבוע אם הוא פועל למען הרוסים בכוונה תחילה או שהושפע על ידם שלא במתכוון.

החקירה נפתחה ימים ספורים לאחר שהנשיא האמריקני פיטר את ראש הבולשת הפדרלית, ג'יימס קומי. על פי הדיווח, התנהגותו של טראמפ בימים שקדמו לפיטורים ובימים שלאחר מכן, עוררה חשד שהנשיא פועל בניגוד לאינטרסים של ארצו. בתגובה לפרסום, טראמפ הצהיר ברחבת הבית הלבן: "מעולם לא עבדתי עבור רוסיה".

הפופולריים