ארצות הברית הודיעה: ייתכן וסוריה חידשה את השימוש בנשק כימי

ארה"ב: "ייתכן שאסד חידש את השימוש בנשק כימי"
משרד החוץ האמריקני מסר שהוא בודק מידע שאסד השתמש בכלור במתקפה באידליב שהייתה בתחילת השבוע. לדברי האמריקנים: אם אסד ימשיך להשתמש בנשק תהיה תגובה מצד ארצות הברית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בשאר אסד
צילום: צילום: אי-פי

ארצות הברית הודיעה הלילה (רביעי) כי היא חושדת שמשטר אסד חידש את השימוש בנשק כימי במלחמתו במורדים. משרד החוץ האמריקני הודיע שהוא בודק מידע לפיו הצבא הסורי השתמש בכלור במתקפתו באידליב בתחילת השבוע.

האמריקנים הזהירו בהודעתם שאם ימשיך אסד להשתמש בנשק כימי תהיה תגובה מצד ארצות הברית ובעלות בריתה. "אנחנו עדיין אוספים מידע על האירוע הזה, אבל אנחנו חוזרים על האזהרה שאם משטר אסד ישתמש בנשק כימי – ארצות הברית ובעלות בריתה יגיבו במהירות ובצורה הולמת", נכתב בהודעת משרד החוץ האמריקני.

דוברת משרד החוץ האמריקני, מורגן אורטאגוס הוסיפה כי "אנחנו עדיין אוספים מידע על האירוע הזה. התקפות המשטר נגד היישובים בצפון מערב סוריה חייפות להסתיים. ארצות הברית חוזרת על אזהרתה שהתקפה על אזור אידליב, תהיה הסלמה חסרת אחריות המאיימת לערער את היציבות באזור". 

בכיר בצבא רוסיה אמר שהמורדים באידליב תקפו את צבא רוסיה, ותכננו לביים מתקפה כימית כדי להטיל את האשמה על משטר אסד. לדברי הבכיר, מורדים שנשבו בקרבות סיפרו לחיילים הסורי על התוכנית. משרד החוץ האמריקני דחה את הטענה הרוסית. 

בחודש פברואר האחרון פירסם הוושינגטון פוסט שמשטר אסד ביצע יותר מ-300 תקיפות בנשק כימי במלחמת האזרחים במדינה. הדיווח מתבסס על דוח של המכון למדיניות ציבורית עולמית שמושבו בברלין. לפי הדוח, רוב המתקפות התרחשו לאחר הכרזת נשיא ארצות הברית הקודם, ברק אובמה, כי שימוש בנשק כימי נגד אזרחים סורים יהיה הקו האדום של הממשל שלו.

הדיווח האחרון על מתקפה כימית היה בסוף נובמבר בשנה שעברה. גורמי רפואה בשני בתי חולים בעיר חלב טענו כי קיבלו 107 נפגעים שנזקקו לטיפול בעקבות התקיפה של המורדים אתמול בעיר. לטענת המשטר הסורי, בתקיפה נעשה שימוש בגזים רעילים.

הפופולריים