פצועים במתקפה כימית בסוריה
צילום: אי-פי

דוח: המשטר הסורי ביצע יותר מ-300 תקיפות בנשק כימי

על פי דוח שהגיע לידי הוושינגטון פוסט - יש "הוכחות מהימנות" ל-336 מתקפות בנשק כימי. 2% מהמתקפות הכימיות בוצעו על ידי דאעש
יואב זהבי
17 בפברואר 2019
09:41

העיתון "הוושינגטון פוסט" דיווח הבוקר (ראשון) כי המשטר הסורי וכוחות המסונפים אליו, ביצעו יותר מ-300 מתקפות בנשק כימי במהלך שמונה שנות מלחמת האזרחים במדינה. הדיווח מתבסס על דוח של המכון למדיניות ציבורית עולמית שמושבו בברלין.

המכון טוען כי יש לו "הוכחות מהימנות" ל-336 מתקפות בנשק כימי מסוגים שונים. 98% מהמתקפות יוחסו לצבא בשאר אסד או כוחות הנאמנים לו, שחלקם מגובים על ידי רוסיה. יתר המתקפות יוחסו לארגון מדינה האיסלאמית (דאעש). לפי הדוח, רוב המתקפות התרחשו לאחר הכרזת נשיא ארצות הברית הקודם, ברק אובמה, כי שימוש בנשק כימי נגד אזרחים סורים יהיה הקו האדום של הממשל שלו.

הדיווח האחרון על מתקפה כימית היה בסוף נובמבר בשנה שעברה. גורמי רפואה בשני בתי חולים בעיר חלב טענו כי קיבלו 107 נפגעים שנזקקו לטיפול בעקבות התקיפה של המורדים אתמול בעיר. לטענת המשטר הסורי, בתקיפה נעשה שימוש בגזים רעילים. לפי אותם גורמי רפואה, שצוטטו בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית, הנפגעים סבלו מחנק בדרגות שונות וחלקם נזקק לטיפול נמרץ.