מקסיקו נכנעת לאיומי ארה"ב? מוכנה להגביל תנועת מהגרים

מקסיקו נכנעת לאיומי ארה"ב? מוכנה להגביל הגירה
לאחר שטראמפ איים להטיל מכסים על המדינה, מקסיקו הסכימה לשלוח כ־6,000 אנשי משמר לאומי לגבולה הדרומי עם גואטמלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

הרשויות במקסיקו נקטו ביממה האחרונה כמה צעדים בנושא ההגירה הלא חוקית, בניסיון למנוע מהממשל האמריקני להטיל עליה מכסים. בין השאר, הם חסמו את דרכה של שיירת מהגרים ובה כ־1,200 בני אדם סמוך לגבול הדרומי עם גואטמלה, עיכבו לחקירה שני פעילים למען זכויות המהגרים והקפיאו את חשבונות הבנק של חשודים בסחר בבני אדם.

ה"וושינגטון פוסט" דיווח כי ממשלת מקסיקו הביעה נכונות לשלוח 6,000 חיילים לגבול עם גואטמלה כדי למנוע הסתננות מהגרים. עוד דיווח הוושינגטון פוסט על עסקה אפשרית עם מקסיקו, שבמסגרתה תוכל ארצות הברית לגרש מבקשי מקלט ממרכז אמריקה. על פי הדיווח, ממשלת מקסיקו מוכנה להגביל את תנועתם של מהגרים ממרכז אמריקה על מנת להימנע מאיום המכסים של הנשיא טראמפ.

בתוך כך, הבית הלבן מדגיש כי לא חל שינוי בעמדתו בסוגיית ההגירה הלא חוקית ממקסיקו. מכסי מגן יוטלו ביום שני על הייבוא ממקסיקו אם זו לא תנקוט עד אז צעדים של ממש לבלימת גלי ההגירה לארצות הברית.

דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, אמרה את הדברים בתגובה על דיווח ולפיו המימשל האמריקני שוקל בדעתו לתת ארכה למקסיקו. סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס אמר כי השיחות בין שני הצדדים יימשכו גם בימים הבאים. פנס ציין כי הוא שואב עידוד מנכונותה של מקסיקו להגביר את מאמציה במאבק בהגירה ממדינות אמריקה הלטינית אך הבהיר כי הנשיא טראמפ הוא שיחליט ביום שני אם להטיל מכסי מגן על הייבוא.

בחודש אפריל ביקר טראמפ באזור הגבול עם מקסיקו ואמר במפגש עם נציגי רשויות פדרליות, שמוצבים במקום, כי מבקשי המקלט הם "חברי כנופיות שלא זקוקים לשום הגנה". טראמפ הדגיש כי מדובר בתרמית. "זאת הונאה", אמר.

"אני יודע מה זאת הונאה", אמר טראמפ והבהיר: "עברתי אחת כזאת". לפני כן, פנה הנשיא בדברי הפתיחה שלו אל המהגרים ואמר כי "ארצות הברית אינה יכולה לקלוט יותר מהם כיוון שהמדינה בתפוסה מלאה".

עוד קודם לכן איים הנשיא האמריקני כי אם גלי ההגירה הלא חוקיים ממקסיקו יימשכו, הוא יסגור את גבול מקסיקו־ארצות הברית. טראמפ צייץ אז בחשבון הטוויטר שלו: "סביר להניח שאסגור את הגבול כבר בשבוע הבא, זה בסדר גמור מבחינתי". שר החוץ של מקסיקו, מרסלו אברארד השיב: "מקסיקו לא פועלת על בסיס איומים, אנחנו שכנים נהדרים לארצות־הברית. יעידו על כך מיליון וחצי אמריקנים שהפכו את מקסיקו לביתם". 

הפופולריים