צרפת נגד תוכנית השלום: "לא תקנה שקט במזרח התיכון"

צרפת נגד תוכנית השלום: "לא תקנה שקט במזה"ת"
שר החוץ ז'אן איב לה-דריאן מתח ביקורת על ממשל טראמפ ואמר כי גישתו מצביעה על כך שהתוכנית "לא תשמח" את שני הצדדים - ישראל והפלסטינים. השר הדגיש את עמדת צרפת והאיחוד האירופי בעניין העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וההכרה בה כבירת ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

שר החוץ של צרפת, ז'אן איב לה-דריאן, מתח הלילה (ראשון) ביקורת על תוכנית השלום של ממשל טראמפ ואמר כי היא משקפת גישה שאינה יכולה להקנות שקט במזרח התיכון. בביקור במרוקו שב והדגיש לה-דריאן את עמדת צרפת והאיחוד האירופי בעניין העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וההכרה בה כבירת ישראל. לדבריו, גישתו של ממשל טראמפ מצביעה על כך שהתוכנית "לא תשמח" את שני הצדדים - ישראל והפלסטינים.

בשבוע שעבר פורסם כי מספר מדינות אירופאיות שהוזמנו לפסגה הכלכלית בבחריין, שבה יושק החלק הראשון של תוכנית השלום - טרם קיבלו החלטה אם להשתתף או לא. המדינות תוהות אם הוועידה תהיה יעילה, וזאת לאור ההחלטה הפלסטינית שלא להשתתף כרגע בוועידה שתיערך בסוף החודש.

בנוסף, דיפלומטים מתארים את שליחת ההזמנות האמריקניות לוועידה כ"בלאגן". לטענתם, חלק מההזמנות נשלחו לבנק המרכזי של המדינות, חלק למשרד האוצר וחלק למשרדי החוץ. אך חלק מהמדינות מבהירות כי ישתתפו רק במידה והאיחוד האירופי ישתתף בוועידה.


השליח המיוחד של ממשל טראמפ, ג'ראד קושנר, נפגש בשבוע שעבר עם נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, ושרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, לדון בתוכנית השלום. בתום הפגישה פרסמו הבכירים כי "מוגריני ויונקר הקשיבו לרעיונותיו של מר קושנר והדגישו את האינטרס הבסיסי של האיחוד האירופי של שלום בר קיימא באזור. הפיתוח הכלכלי של האזור כולו הוא חיוני אבל הוא חייב להיות מלווה בפתרון מדיני בר קיימא, אשר מביא בחשבון את השאיפות הלגיטימיות של הפלסטינים והישראלים".

לפני כשבועיים יצאה רוסיה נגד תוכנית השלום, והביעה דאגה מהניסיון של ארצות הברית להציע חזון כלכלי, שיחליף את החזון המדיני בתוכנית השלום: "אנחנו חוזרים על מחוייבותינו להסכם על פי החוק הבינלאומי והחלטות הוועידות - בהן לדוגמא, נושא שתי המדינות לשני עמים. צריך ליצור משא ומתן בין הצדדים ולא הסכמים חד צדדיים עם 'טבע אופורטוניסטי'".

הפופולריים