ממשלת ונצואלה: סוכל ניסיון הפיכה והתנקשות בחייו של הנשיא מדורו

ונצואלה: סוכל ניסיון הפיכה והתנקשות בנשיא
הממשלה חשפה שיחת טלפון של אנשי צבא הדנים בקניית נשק כדי לבצע את ההתנקשות. שר בממשלה האשים את ארה"ב, קולומביה ופרו בסיוע לקצינים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המשבר בוונצואלה
צילום: צילום: אי-פי

דרמה בוונצואלה: הממשלה הודיעה הערב (רביעי) כי סיכלה ניסיון הפיכה והתנקשות של קצינים בצבא בחייו של הנשיא ניקולאס מדורו. דובר מטעם הממשלה חשף שיחת טלפון של אנשי צבא הדנים בקניית נשק כדי להוציא אל הפועל את ההתנקשות. הדובר הציג את מפת חברי הקנונייה אשר תכננה לערוך הפיכה במדינה.

שר בממשלת מדורו האשים את ארצות הברית, קולומביה ופרו בסיוע לקצינים. בטלוויזיה של ונצואלה שודר וידוי של חייל, שהיה אמור להשתתף בהפיכה, שטען ש"ישראלי ופנמי היו מעורבים בתכנון ההפיכה". 

בחודש שעבר דווח ברויטרס שבכיר בממשל ונצואלה אמר שסגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, יקדם תמריצים חדשים לצבא כדי למרוד בנשיא מדורו. זאת בעקבות ההפגנות ההמוניות שהוביל מנהיג האופוזיציה, חואן גואידו, שהכריז על עצמו נשיא ונתמך בידי ארצות הברית. גואידו הכריז שפצח ב"שלב האחרון" להדחת מדורו, אך הצבא במדינה מנע ממנו להתממש. גורמים בארצות הברית טענו שעל אף ניסיונו של מדורו לשדר שהצבא עומד לצידו, בפועל התמיכה היא שברירית.

נציג האופוזיציה של ונצואלה בוושינגטון הגיש לאחר מכן בקשה רשמית לסיוע אסטרטגי ואופרטיבי מפיקוד הדרום של ארצות הברית. מגיש הבקשה - קרלוס וקיו - דיפלומט ונצואלני משמש שגרירו של ראש האופוזיציה, חואן גואידו, בבירה האמריקנית. קודם לכן אמר גואידו כי הנחה את נציגו בוושינגטון לפתוח מה שכינה, ערוץ תקשורת ישיר, לקראת אפשרות של תיאום צבאי עם ארצות הברית. לאחרונה שבו ואמרו גורמים אמריקניים בכירים, בראשם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, כי "כל האופציות על השולחן" בהתייחס לסילוקו של ניקולס מדורו מכס הנשיאות בוונצואלה.

הפופולריים