יועצו של ח'מינאי נגד בריטניה: "כל תוקפנות על איראן תביא למהפכה באזור"

יועצו של ח'מינאי: "תוקפנות תביא למהפכה באזור"
עלי ולייאתי אמר את הדברים על רקע הסערה סביב ההשתלטות הבריטית על המכליות האיראניות, והוסיף כי "אין לנו כוונות להיות תוקפנים כלפי אף אחד, אבל הדרישה מאיתנו לעצור את פעילותנו - בלתי חוקית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות מיוחדים של צבא בריטניה עוצרים את המכלית האיראנית
צילום: צילום: אי-פי

הסערה סביב ההשתלטות הבריטית על המכליות האיראניות: יועצו של מנהיגה העליון של איראן עלי ח'מינאי, עלי ולייאתי אמר אמש (שישי) כי "ציר ההתנגדות חזק יותר מבעבר וכל תוקפנות על איראן תביא למהפכה באזור. אין לנו כוונות להיות תוקפנים כלפי אף אחד, אבל אין ויתור בעניין ההגנה על אדמתנו. הדרישה מאיתנו לעצור את פעילותנו היא דרישה בלתי חוקית ומסורבת".

הלילה עצרו כוחות מיוחדים של צבא בריטניה, סמוך למצר גיברלטר, מכלית המובילה נפט איראני, בחשד שעשתה את דרכה לסוריה, על אף העיצומים שהוטלו על משטר אסד. הבריטים עצרו את המכלית לבקשת ארצות הברית.

בבית הלבן בירכו על הפעולה של צבא בריטניה. בהודעה בטוויטר כתב היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון כי אלה "חדשות מצוינות". לדבריו, ארצות הברית ובעלות בריתה ימשיכו למנוע מן המשטרים בטהראן ובדמשק להפר את העיצומים שהוטלו על סוריה.

קודם לכן כינתה איראן את ההשתלטות על המכלית כ"פעולה לא חוקית". דובר משרד החוץ בטהראן אמר כי הצעד הבריטי הרסני ועלול להחריף את המתח השוקק במפרץ הפרסי. שגריר בריטניה באיראן אף זומן לשיחה במשרד החוץ בטהראן. 

גורם בממשלת גיברלטר אמר לכאן חדשות כי המכלית האיראנית, שנעצרה על ידי כוחות מיוחדים של צבא בריטניה בחשד שעשתה את דרכה לסוריה והפרה את האמברגו על המשטר הסורי, נמצאת כרגע תחת חקירה של המשטרה ורק בסיומה יוחלט מה יעלה בגורלה. "נכון לעכשיו המכלית בלב ים, ואנשי הצוות שוהים בה. המכס והמשטרה מבצעים חיפוש על הספינה", אמר הגורם.

הפופולריים