סוכנות הגרעין האיראנית: שוקלים להעשיר אורניום לרמה של 20%

איראן: שוקלים להעשיר אורניום לרמה של 20%
נוסף על כך שוקלים באיראן להגדיל את מספר הצנטריפוגות. נשיא ארה"ב טראמפ אמר יותר מוקדם היום כי האיראנים עושים "הרבה דברים רעים"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתקן העשרת אורניום באיראן
צילום: צילום: אי-פי

דובר סוכנות הגרעין האיראנית אומר היום (שני) כי ארצו שוקלת להגביר את העשרת האורניום לרמה של מעל 20% - אך טרם התקבלה החלטה סופית בנושא. נוסף על כך, איראן שוקלת להגדיל את מספר הצנטריפוגות כצעד נוסף להפרת המחויבויות שלה במסגרת הסכם הגרעין. "על המדינות ששותפות להסכם הגרעין לפעול במהירות", אמרו באיראן. "אחרת נוריד עוד יותר את המחויבויות שלנו".

מוקדם יותר היום אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי מוטב לאיראן להיזהר, תגובה על הודעתה כי תתחיל להעשיר אורניום לרמה גבוהה מזו המותרת על פי הסכם הגרעין. בשיחה עם כתבים בניו־ג'רזי אמר טראמפ כי האיראנים עושים הרבה דברים רעים. הוא שב והתחייב כי לטהרן לעולם לא יהיה נשק גרעיני. 

אתמול הודיעה איראן על הפרה נוספת של הסכם הגרעין. במסגרתו היא התחלה להעשיר אורניום מעל לרמה של 3.67% - שמותרת למדינה על פי ההסכם. "בכל 60 יום נבצע צעד נוסף של הפרת ההסכם", אמר דובר הממשלה בטהראן.

דובר ממשלת איראן הוסיף כי הצעד נובע מכך שהאירופים לא מילאו את דרישות טהראן. לצד זאת, הדובר אמר כי איראן "משאירה את הדלת לדיפלומטיה פתוחה", וכי לנשיא איראן חסן רוחאני ונשיא צרפת עמנואל מקרון הייתה אתמול שיחה טובה.

האיראנים הודיעו על כוונתם להפר את סעיף העשרת האורניום בהסכם הגרעין בשבוע שעבר. זאת לאחר שכבר בחודש מאי האחרון הודיעו לשגרירי חמש המדינות החתומות על הסכם הגרעין: בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה, כי החליטו לסגת מהמחוייבויות שלהם בההסכם.

בריאיון לסוכנות הידיעות IRIB בשבוע שעבר ציין רוחאני כי וושינגטון היא זו שהביאה להגברת המתיחות באזור באמצעות מדיניותה כלפי טהראן. לדבריו, הפחתת המתיחות באזור בידה של ארצות הברית ועליה לשוב להבטחות ולהסכמים הבינלאומיים.

הפופולריים