נוסעים לאוקראינה עם גראס רפואי? אולי תיעצרו

נוסעים לאוקראינה עם גראס רפואי? אולי תיעצרו
17 ישראלים נעצרו מתחילת השנה על החזקת גראס רפואי - מה שאסור במדינה. התובע הכללי של אזור אודסה פנה לשגריר ישראל בקייב ודרש ממנו לבצע פעולות שיימנעו מישראלים לעבור על החוק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גראס, מריחואנה, סמים
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

17 ישראלים הועומדו לדין באוקראינה במחצית הראשונה של 2019 רק בגלל שניסו להיכנס למדינה עם גראס רפואי. מה שלנו, הציבור הישראלי, נראה לגיטימי לחלוטין ואפילו צורך בריאותי – באוקראינה אסור בתכלית האיסור.

בעת האחרונה שיגר התובע הכללי של אזור אודסה אגרת חריגה לשגריר ישראל בקייב בנושא ריבוי מקרים של הברחות סמים על ידי אזרחים ישראלים. באיגרת כותב התובע כי לרוב החביאו הישראלים בין חפציהם האישיים את מה שבאוקראינה מגדירים "הסם המסוכן קנביס".

התובע מוסיף כי הברחת סמים דינה 12-5 שנות מאסר והוא מבקש מישראל לבצע פעולות שימנעו מאזרחים לעבור על החוק. גם לא בתום לב. סימה דובדבני, מנהלת המחלקה לישראלים בחו"ל, אמרה: "באוקראינה ובמדינות נוספות נעצרו ישראלים כשניסו להיכנס עם קנביס רפואי גם כאשר יש להם מרשם ישראלי. הם נאלצו לעבור תהליך משפטי מתמשך ויקר במדינות זרות ובחשש רב לצפוי להם".

בתוך כך, בשלושת החודשים האחרונים נעצרו בגיאורגיה 10 תיירים ישראלים שהגיעו למדינה כשברשותם תרופות. גם מה שאנחנו מגדירים כמות קטנה יכול להוות עילה למעצר בשל חשש להכנסת סמים למדינה. 

דובדבני ממליצה לכל נוסע לחו"ל להיכנס לאתר משרד החוץ ולהכיר את ההמלצות, ישנם חוקים שונים למדינות שונות וחשוב להכיר אותם לפני שנוסעים. בשנה שעברה היו כ-1,500 פניות למחלקה לישראלים בחו"ל במשרד החוץ. כמעט מחצית מהן בנושאי תאונות, חילוצים, אישפוזים ומעצרים.

הפופולריים