זריף: אירופה לא מוכנה להשקיע בשימור הסכם הגרעין

זריף: אירופה לא משקיעה בשימור הסכם הגרעין
את הדברים אמר שר החוץ האיראני עם הגיעו לניו יורק, זאת לאחר שארצות הברית אישרה את כניסתו של זריף למדינה לצורך פגישותיו במטה האו"ם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר החוץ האיראני מוחמד זריף
צילום: צילום: אי-פי

שר החוץ של איראן מוחמד זריף אמר הלילה (שני) כי אירופה לא מוכנה להשקיע את הנדרש על מנת לשמר את הסכם הגרעין: "יש הבדל גדול בין להביע רצון לבין נכונות להשקיע". את הדברים אמר זריף בהגיעו לניו יורק על מנת להשתתף בוועידת האו"ם.

על אף המתיחות בין המדינות, ארצות הברית העניקה לזריף אשרת כניסה כדי שיוכל להשתתף בוועידה ובפגישות נוספות במטה הארגון. בסוף השבוע דווח כי הממשל האמריקני החליט שלא להטיל על שר החוץ האיראני עיצומים, נראה כי אישור הכניסה לארצות הברית ממשיך את אותה מדיניות. 

מוקדם יותר אתמול אמר נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצו מוכנה לחדש מיד את השיחות עם ארצות הברית אם זו תסיר את העיצומים שהטילה עליה ותשוב לכבד את הסכם הגרעין, ממנו פרש ממשל טראמפ חד־צדדית בשנה שעברה. "תמיד דגלנו בשיחות. אם יפסיקו האמריקנים את הלחץ הכלכלי ויחזרו להסכם הגרעין, אנחנו מוכנים לנהל עמם שיחות כבר היום - בכל מקום בעולם", אמר רוחאני בנאום ששודר בטלוויזיה האיראנית. 

נשיא איראן התייחס ללחץ האמריקני שמופעל על מדינתו. "כל ניסיון אמריקני להפעיל לחץ על איראן ב-14 החודשים האחרונים, בין אם באמצעות אמצעים חברתיים, פוליטיים או משפטיים - נחל כישלון" אמר הנשיא האיראני. 

לפני כשבוע הודיע דובר הממשלה בטהראן כי בכל 60 יום "נבצע צעד נוסף של הפרת הסכם הגרעין". עד כה הודיעה איראן על העשרת אורניום מעל לרמה של 3.67% - דבר שמפר את הסכם הגרעין. בנוסף הודיעה כי היא בוחנת להגביר את העשרת האורניום לרמה של מעל 20%. טראמפ צייץ בתגובה כי יגביר משמעותית את העיצומים על איראן בעקבות נסיגתה מהסכם הגרעין

הפופולריים