אתגר הברקזיט של ראש ממשלת בריטניה החדש

אתגר הברקזיט של ראש ממשלת בריטניה החדש
בוריס ג'ונסון עומד בפני מספר אופציות, שעלולות לפגוע בכלכלת בריטניה ובכיס של אזרחי הממלכה. בחלק מהתרחישים הוא עלול לפגוע בעצמו ולגרום להדחתו מהתפקיד עליו חלם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בוריס ג'ונסון
צילום: צילום: אי-פי

לאחר שנבחר לראש ממשלת בריטניה, מצבו של בוריס ג'ונסון לא פשוט: תאריך היעד לברקזיט הוא ה-31 באוקטובר, אז תצא בריטניה מהאיחוד האירופי. למרות זאת, ג'ונסון אינו מאמין בהסכם, והכריז שאם לא יהיה הסכם חדש, הוא יוציא את בריטניה מאירופה במועד המתוכנן גם בלי ההסכם. ג'ונסון מקווה שברגע האחרון משהו יקרה וראשי האיחוד האירופי יסכימו להעניק לו דבר מה, שהוא יוכל להציג כניצחון ולצאת מהאיחוד עם הסכם חדש, אבל כלל לא בטוח שהאיחוד יסכים לכך.

אם לבסוף הממלכה המאוחדת תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם, המשמעויות הכלכליות של צעד כזה כבדות מאוד - הבריטים יוותרו על הסכמי הסחר עם האיחוד האירופי, שאחראי ל-50% מהיקף הסחר של בריטניה. האזרח הבריטי ירגיש זאת בכיסו.  

בגלל ההשלכות הכלכליות החמורות, יש לכך מתנגדים רבים גם בתוך המפלגה השמרנית של ג'ונסון. הם עלולים לערוק לאופוזיציה, ובהצבעת אי אמון פשוט לגרום להפלתו מהשלטון.

עם זאת, לראש הממשלה הטרי יש עוד שתי אפשרויות: להכריז על בחירות בזק, בתקווה לזכות באמון העם במדיניותו, והאפשרות השנייה שניצבת מולו היא לחזור לציבור ולקיים משאל עם חוזר על הברקזיט. אך בשני המקרים הוא עלול למצוא את עצמו מובס.

ג'ונסון נבחר לראש ממשלת בריטניה: משדר מיוחד של "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב

קשה לנבא את מהלכיו של ג'ונסון, אבל חשוב לזכור: בוריס ג'ונסון דיבר בעד הברקזיט, אבל גם הספיק להתנגד לו, ושינה את דעותיו לא פעם. לבסוף, מה שהיה חשוב לג'ונסון בעיקר היה להיות ראש ממשלה. לכן, אל תופתעו אם תראו אותו בקרוב מגמיש מאוד את עמדותיו בנושא הברקזיט, כדי להישאר בתפקיד עליו חלם.

הפופולריים