בגלל עיצוב מטבע: וייטנאם זועמת על אוסטרליה

בגלל עיצוב מטבע: וייטנאם זועמת על אוסטרליה
האוסטרלים הנפיקו מטבע שכולל את הדגל של דרום וייטנאם – ישות מדינית שהובסה במלחמה וחדלה להתקיים ב-1976. בוויטנאם הגיבו בזעם: "מהלך המנוגד ליחסים בינינו". אוסטרליה: לא הייתה כוונה לפגוע
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מטבע, אוסטרליה, ווייטנאם
צילום: צילום מסך

מטבע של שני דולר שהנפיקה אוסטרליה לציון הוצאת כוחותיה מוויטנאם עורר משבר חריף בין שתי המדינות. הזעם של ממשלת וייטנאם על קנברה יצא על כך שהמטבע החדש מכיל בתוכו את הדגל של דרום וייטנאם – ישות מדינית שלא קיימת משנת 1976. כזכור, אוסטרליה לחמה עם ארצות הברית לצד דרום וייטנאם נגד הכוחות הקומוניסטים בתוך הדרום שנתמכו על ידי צפון וייטנאם.

המלחמה הסתיימה בניצחון מוחץ של הצפון שכבש את הצפון ווייטנאם אוחדה למדינה אחת. הניצחון של הצפון התאפשר, בין היתר, כיוון שארצות הברית ובנות בריתה בהן אוסטרליה הפסיקו את מעורבותם במלחמה.

כעת, במטבע שהונפק לכבוד 50 שנה להוצאת הכוחות האוסטרלים מוייטנאם מופיע בין היתר הדגל הדרום וייטנאמי המורכב מרקע צהוב ושלושה פסים אדומים. הדבר עורר זעם בוויטנאם ודובר משרד החוץ הצהיר: "אנו מוחים בנחישות על כך שפרט זה נכלל במטבע.. הסמל הזה מייצג משטר שאינו קיים. המעשה של אוסטרליה עומד בניגוד מוחלט להתפתחות היחסים בין שתי המדינות שלנו". .

זוהי אינה תקרית ראשונה בין שתי המדינות סביב דגל דרום וייטנאם: בינואר שעבר הטלוויזיה הוייטנמית צינזרה חלקים משידור משחק כדורגל בין שתי המדינות כיוון שאוהדים אוסטרלים הניפו את דגל דרום וייטנאם ביציעים.

במטבעה האוסטרליה הסבירו כי לא הייתה כל כוונה לפתוח בסכסוך מול וייטנאם והדגל נכלל בעיצוב כיוון שאלו צבעי המדליות שהוענקו למשתתפי המלחמה בשורות צבא אוסטרליה.

נגואין ואן טאן, חוקר רפואה ממוצא וייטנאמי החי באוסטרליה הוסיף כי דגל דרום וייטנאם היה הדגל המקובל על פליטים וייטנאמים שהגיעו לאוסטרליה לאחר המלחמה ולדבריו הדגל הזה עד היום משמש קהילות וייטנמיות באוסטרליה בציון מועדים שונים.  

הפופולריים