בדרך לפתרון?

עם כלבי גישוש: שליחנו באזור החיפושים אחר מדלן מקאן

עם כלבי גישוש: שליחנו באזור החיפושים אחר מדלן מקאן
סמוך למאגר מים קטן בדרום פורטוגל נמשכים הניסיונות לפתור את התעלומה שמרתקת את אירופה כבר 16 שנה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פורטוגל, מדלן מקאן
צילום: דב גיל-הר

מזג אוויר נאה הבוקר מקל על החיפושים במאגר המים ארדה (Arade) הסמוך לעיירה סילבס (Silves) בדרום פורטוגל, כ 50 ק״מ מן המקום שבו נחטפה הילדה מדלן מקאן. העבודות במאגר המים החלו אתמול בסביבות השעה 8:00 בבוקר, נמשכו לאורך כל היום בעזרת כלבי גישוש, צוללנים וסורקים רגליים, והופסקו לאחר השעה 18:00 בערב, עם תחילת גשם עז וסופות רעמים, באזור המאגר.

האם התעלומה בדרך לפתרון? מדלן מקאן

החיפושים יצאו לדרך בעקבות מידע שהעבירה משטרת גרמניה, החושדת במעורבותו של אזרח גרמני, כריסטיאן ברוקנר, שכלוא בגין הרשעות בעבירות מין, גם בקטינים, ונחשד בקשר להיעלמות הילדה הבריטית באתר הנופש פראיה דה לוז׳, בשנת 2007.

משהו סביב ברוקנר כנראה קרה בימים האחרונים, שהרשויות בגרמניה מסרבות לחשוף. לא ברור אם הודה ברצח ושלח את החוקרים למקום מסויים, או אולי הסגיר מידע למדובבים - אבל המחפשים נראו מוציאים שקי עפר מנקודה מסויימת, ולדברי אחד מעיתוני פורטוגל, כדי לחפש בו סיבים מהפיג׳מה שלבשה הילדה בלילה בו נחטפה.

ברוקנר התגורר באותה תקופה באלגרבה (שם המחוז בדרום פורטוגל) בתוך קאמפר שכור של פולקסווגן בזמן היעלמותה של מדלן. אשה בריטית, שהייתה אז חברתו של ברוקנר, דיווחה כי אמר לה בלילה שלפני החטיפה: "יש לי עבודה לעשות בפראיה דה לוז מחר. זו עבודה נוראית אבל זה משהו שאני צריך לעשות וזה יהיה לשנות את חיי. את לא תראי אותי לזמן מה״.

המכונית של ברוקנר, יגואר XJR6, נרשמה תחת בעלים חדשים יום לאחר היעלמותה של מדלן. ברוקנר הורשע בגרמניה בעבירות של התעללות מינית בילדים וסחר בסמים, החל מרצה משנת 2019 עונש מאסר בגין אונס של פנסיונרית אמריקאית בת 72 באזור אלגרבה, ואמור להשתחרר בספטמבר 2025, אלא אם יימצא קשור בחטיפתה של מדלן מקאן.

הנס כריסטיאן וולטרס, מהפרקליטות הגרמנית, המטפל בענייניו של ברוקנר הסביר אתמול: ״הפעולות בפורטוגל קשורות לעניין של מדלן מקאן, אנחנו חוקרים את העניין. אם נמצא משהו שנחשוב שאפשר לפרסם נודיע  כמובן אבל תנו לנו קצת זמן״. היא נעלמה ממיטתה ב-3 במאי 2007, בכפר נופש שחביב על הבריטים - פראיה דה לוז׳. הוריה הרשלנים של מקאן השאירו שלושה ילדים פעוטים לבד בדירה ויצאו לטפאס בר הסמוך, עם חברים. מדי פעם קפצו להציץ שהכל בסדר אבל בעשר בערב, מדלן - מאדי - כבר נעלמה.

מדלן מקאן והחשוד הגרמני שנחקר בפרשה 

היו שנים שמשטרת פורטוגל היתה בטוחה שההורים עצמם העלימו את בתם. הסיפור שנתפר סביבם היה מחריד. החוקרים הפורטוגלים חשדו שהם הרדימו את ילדיהם בחומרי הרדמה כדי לאפשר להם לבלות בנחת, ואז ביימו חטיפה כשמדלן לא התעוררה. ההורים תבעו דיבה גם את החוקר הפורטוגלי הראשי, וגם כלי תקשורת שונים בבריטניה - וזכו, השקיעו הון בחקירות פרטיות משל עצמם, במימון הציבור - אבל העלו חרס. ומאז קיץ 2020 החשד העיקרי נופל על אותו עבריין מין גרמני.

סרטים דוקומנטריים, סדרה בנטפליקס, ספרים אין ספור נכתבו בפרשה, גם בידי הוריה - אף אחד מהם לא ידע לחזות איך תסתיים הפרשה הזאת. הבוקר כאמור יום החיפושים השני בתקווה למציאת מדלן או לפחות למצוא קצה חוט לפתרון התעלומה בת 16 השנים.

הפופולריים