המלחמה באוקראינה

אוקראינה: שבעה כפרים שוחררו משליטה רוסית; גנרל רוסי נהרג

אוקראינה: 7 כפרים שוחררו משליטה רוסית; גנרל רוסי נהרג
מתקפת הנגד יצאה לדרך? משרד ההגנה של אוקראינה טוען כי הצבא שחרר כפרים כבושים באזור דונצק וטאבריה • רוסיה מודה: בכיר נוסף בצבא נהרג במתקפת טילים אוקראינית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות אוקראינים ליד באחמוט, מלחמה באוקראינה
צילום: רויטרס

ברקע הדיווחים העמומים על תחילת מתקפת הנגד של אוקראינה, טען אמש (שני) משרד ההגנה האוקראיני כי הצבא שחרר שבעה כפרים באזור דונצק וטאבריה במדינה שהיו תחת שליטה רוסית. לפי ההודעה, כוחות הצבא השתלטו על שטח של כ-90 קילומטרים.

מוקדם יותר הבהיר נשיא צרפת עמנואל מקרון כי מתקפת הנגד האוקראינית אכן החלה לפני מספר ימים, וכי היא נועדה להימשך מספר שבועות או חודשים. מקרון אמר כי ״המתקפה תוכננה בקפידה בידי מנהיגים צבאיים עם חוש טקטי מצוין״, אך לא פירט אם הוא מתכוון לאנשי צבא אוקראיניים, או שמא היה התכנון בשיתוף קציני נאט״ו ומדינות המערב.

בשבוע שעבר פוצץ סכר נובה קחובקה בעיר חרסון, ובקייב מיהרו להפנות אצבע מאשימה למוסקווה. הנשיא ולדימיר זלנסקי פנה לקהילה הבינלאומית יום לאחר האסון ואמר: "הכובש הרוסי ביצע את אחד הפשעים הגדולים בהיסטוריה כשהוא פוצץ את הסכר. מדובר בג'נוסייד הגדול ביותר שהתרחש פה מזה עשרות שנים. אסור שהקהילה הבינלאומית תהייה אדישה לפשע הזה". לדברי זלנסקי: "העולם צריך להגיב באופן נחרץ לפשע הרוסי הזה וכולם החל ממועצות הביטחון עד מדינות העולם צריכים להתגייס לכך שהכובש הרוסי יעזוב מיד את אדמותינו".

מי פוצץ את הסכר? | האזינו להסכת של "עוד יום"

על פי שירותי החירום בעיר כ-2,000 בתים הוצפו לחלוטין ו-13 אלף איש מתחננים לפינוי או סיוע חירום מהרשויות. על פי דובר מטעם הרשויות האוקראיניות סיפר כי עד כה הצליחו לחלץ מהעיר כ-1500 תושבים בלבד. גם בגדה "הרוסית" של הדנייפר הוכרז מצב חירום וחלק מהיישובים הוצפו כמעט לחלוטין. בינתיים לא פורסמו הערכות של מספרי הרוגים אך מדובר באסון שיגבה על פי הערכות שונות עשרות אלפי חיים של בני אדם.

אבדה משמעותית נוספת לצבא הרוסי

מקורות במוסקווה טוענים כי מפקד ארמיית השדה ה-35, סרגיי גוריאצ'ב, נהרג אתמול במתקפת טילים אוקראינית. גוריאצ'ב הוא הגנרל הרביעי שנהרג מאז תחילת המלחמה, שרוסיה מאשרת את מותו. אולם משרד ההגנה האמריקני מעריך שהפגיעה בפיקוד העליון של הצבא הרוסי גבוהה פי שניים - ב-10 במאי הודיע ראש שירות הביון של הפנטגון, סקוט ברייר, כי לפחות שמונה גנרלים רוסים נהרגו מתחילת המלחמה. 

באוגוסט האחרון דיווח משרד ההגנה הבריטי כי עשרה גנרלים של הצבא הרוסי מתו במהלך המלחמה. לפי המודיעין היפני נכון לפברואר 2023, 20 גנרלים רוסים מתו במלחמה באוקראינה.

הפופולריים