מזרח תיכון חדש: איראן ומצרים מחדשות יחסים

מזרח תיכון חדש: איראן ומצרים מחדשות יחסים
ברקע הדיווח על הניסיונות בוושינגטון להגיע להסכם גרעין, מצרים מצטרפת לסעודיה ומנסה לחדש גם היא את יחסיה עם איראן: "חידוש היחסים בין טהראן לקהיר משרת את האינטרסים של מדינות האזור"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
א-סיסי וראיסי
צילום: רויטרס

ערוץ אל-ערביה הסעודי דיווח היום (שבת) כי מצרים ואיראן הסכימו באופן עקרוני על "הקמת ועדה איראנית מצרית משותפת שתפעל לחידוש היחסים והתיאום הביטחוני בין המדינות".

כבר בחודש שעבר סיפרו מקורות איראניים לערוץ אל-ג'זירה על מגעים בין איראן למצרים בתיווך עומאני ועיראקי בנושאים מדיניים, ביטחוניים ודיפלומטיים: "בחודשים האחרונים התקיימו בבגדאד שני מפגשים בין בכירים איראניים ומצריים, האחרון שבהם התקיים בחודש מרץ. הצדדים דנו בין היתר בביטחון וביציבות בים האדום. חידוש היחסים בין טהראן לקהיר משרת את האינטרסים של מדינות האזור".

מצרים אינה היחידה שפועלת בימים האחרונים לחידוש היחסים עם איראן. בעוד ממשל ביידן חותר להסכם גרעין בין ישראל לסעודיה תמורת נורמליזיציה עם ישראל, שר החוץ של סעודיה, בן פרחאן, ביקר היום בטהראן לראשונה מזה שנים.

פרחאן פגש את שר החוץ האיראני עבדוללהיאן, כחלק מנרמול הקשר בין המדינות והשניים דנו בנושאים אזוריים ובין-לאומיים, בביטחון באזור ובחשיבות שיתוף הפעולה בין המדינות. בתום הפגישה סיפר עבדוללהיאן במסיבת העיתונאים: "הסכמנו לזרז את הצעדים לחידוש הקשרים בין המדינות ודנו בפתרון הסוגיה הפלסטינית שנמצא בראש סדר העדיפויות של איראן ושל סעודיה".

שר החוץ של סעודיה אמר כי השיחות התנהלו ברוח חיובית: "הדגשנו את הצורך בכך שהאזור יהיה נקי מנשק להשמדה-המונית. אעביר לנשיא איראן הזמנה ממלך סעודיה לביקור רשמי בממלכה".

הפופולריים