"קריסה קטסטרופלית": נמצאו שרידי "צוללת הטיטאניק"

"קריסה קטסטרופלית": נמצאו שרידי "צוללת הטיטאניק"
החברה שהפעילה את הצוללת הודיעה: "אנו מאמינים שאנשי הצוות אינם בין החיים". לדברי חבר של שניים מהנעדרים, השברים שנמצאו היו "מסגרת-נחיתה וכיסוי אחורי של הצוללת"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צוללת תיירים
צילום: מתוך האתר של ocean gate

החיפושים אחר הצוללת "טיטאן": רובוט צלילה שמופעל מרחוק גילה היום (חמישי) בקרקע הים מצבור של שברים סמוך לשרידיה של הספינה טיטאניק, שאותה ביקשו התיירים בטיטאן לראות, משמר החופים של ארה״ב מאשר כי השברים הם של הצוללת. "זו הייתה קריסה קטסטרופלית של כלי השיט", אמר האד"ם האחורי ג'ון מאוגר, ממשמר החופים.

לאחר מכן, חברת "אושן גייט" שבנתה והפעילה את הצוללת הודיעה: "אנו מאמינים שאנשי הצוות אינם בין החיים". לדברי חבר של שניים מהנעדרים, השברים שנמצאו היו "מסגרת-נחיתה וכיסוי אחורי של הצוללת".

חמשת הנעדרים הם סטוקטון ראש, מייסד חברת "אושן גייט"; היימיש הרדינג, מיליארד בריטי חובב הרפתקאות שגם השתתף בטיסה פרטית לחלל; פול הנרי נרזו'לה, חוקר טיטאניק מצרפת שנחשב לאחד המומחים המובילים בעולם בתחום; שאהזאדה דאוד, איש עסקים פקיסטני; ובנו סולימן בן 19.

החברה מתעדת את התפרקות הטיטאניק ואת המערכת האקולוגית התת-ימית סביבה באמצעות מסעות שנתיים מאז 2021. בהצהרתה על האסון אמרה: "הגברים האלה היו מגלי ארצות אמיתיים שחלקו רוח הרפתקה מובהקת ותשוקה עמוקה לחקור ולהגן על האוקיינוסים בעולם. אנחנו מתאבלים על אובדן החיים והשמחה שהם הביאו לכל מי שהם הכירו".

משמר-החופים האמריקאי הודיע כי נמצאו חמישה חלקים גדולים שונים, המעידים כי היו אלו שרידי הצוללת. השרידים נמצאו כ-1,600 רגל מקדמת הטיטאניק. עוד מוקדם לומר מתי התרחש הפיצוץ. המצופים הסונאריים לא איתרו "אירועים קטסטרופאליים" ב-72 השעות בהן נפרסו במים. עוד הודיעו כי ימשיכו לחקור את האזור.

בצהריים החיפושים הגיעו לשלב קריטי, לאחר שאספקת החמצן לנוסעים בצוללת הייתה אמורה להסתיים. לפי הערכת גורמי המקצוע, לחמשת הנוסעים בצוללת הקטנה, שנעלמה ביום ראשון, לא נותר עוד חמצן. עם זאת, ההערכות לפיהן כמות החמצן הספיקה ל-96 שעות בלבד הן רק אומדן, וייתכן כי נותר עוד חמצן.

משמר החופים האמריקני ניסה לפענח שוב ושוב את צלילי הנקישות שנשמעו אתמול ממטוס ה-P3 הקנדי באמצעות מכשירים סונאריים, אך עד כה ללא הצלחה. מפקד לשעבר על צוללת גרעינית בחיל הים האמריקאי אמר ל-BBC כי ייתכן שקולות הנקישה שזוהו לא מגיעות מהצוללת. "אני לא חושב שהרעש זה מהם, זה יכול להיות רק קולות טבעיים", אמר.

ב-CNN דיווחו הלילה כי בכיר בתעשייה הימית האמריקאית אמר כי חברת OceanGate Expeditions, החברה אשר הוציאה את מסע הצוללת הזה אל מעמקי האוקיינוס האטלנטי כדי שנוסעיה יחזו בהריסות ספינת הטיטאניק, חרגה מהנורמות המקובלות בתעשייה לאחר שסירבה לבצע בדיקות רצוניות ומקיפות של הצוללת "טיטאן".

הפופולריים