רוסיה על אספקת המצרר לקייב: פתח לרצח עם

רוסיה על אספקת המצרר לקייב: פתח לרצח עם
בעולם מגיבים להחלטת ארצות הברית לחמש את אוקראינה בפצצות האסורות לשימוש אצל רוב המדינות החברות בנאט"ו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלחמת אוקראינה רוסיה
צילום: אי.פי

בעולם מגיבים היום (שבת) על החלטת ארצות הברית לחמש את אוקראינה בפצצות מצרר - נשק שאסור לשימוש ביותר משני שלישים מהמדינות החברות בנאט"ו בגלל הסיכון הנשקף ממנו לאוכלוסייה אזרחית.

שגריר רוסיה בארצות הברית, אנטולי אנטונוב, תיאר את הצעד כהסלמה נוספת במלחמה: "וושינגטון ממשיכה להגביר את מחויבותה לסכסוך. אפילו ללא תחמושת המצרר, ארה"ב מעורבת עמוקות בסכסוך ומקרבת את האנושות לעולם חדש של מלחמה".

דובר מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטיירש, מסר: ״אסור שתחמושת מסוג מצרר תמשיך לשמש בשדה הקרב". גם בכיר מפלגת הירוקים בגרמניה, ראש ועדת אירופה בבונדסטאג, אנטון הופרייטר, התבטא נגד מסירה ושימוש בתחמושת: "אני מסרב לספק תחמושת מצרר. היא מנודה בצדק". גרמניה קיבלה בעבר התחייבות לא להשתמש בפצצות מצרר.

ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק אמר כי "בריטניה חברה באמנה שאוסרת על ייצור או שימוש בפצצות מצרר, והיא אינה מעודדת את השימוש בהן. נמשיך לעשות את חלקנו בסיוע לאוקראינה נגד הפלישה הלא חוקית של רוסיה". 

בספרד התייחסה שרת ההגנה מרגריטה רובלס לצעד של ארצות הברית ואמרה כי "פצצות מצרר לא צריכות להישלח כדי לסייע לאוקראינה". לדבריה, "בנוסף למחויבות האיתנה שלנו לאוקראינה יש גם מחויבות איתנה לכך שכלי נשק מסוימים ופצצות מסוימות לא יכולות להישלח בשום מקרה". 

בעולם מצטטים את דוברת הבית הלבן לשעבר ג׳ן סאקי, שלפני שנה הגדירה שימוש בפצצות מצרר כ"פשע מלחמה" כשנשאלה על שימוש אפשרי שכזה מצד רוסיה כנגד האוקראינים. בישראל ככל הנראה לא צפויה תגובה.

ההחלטה של ארה"ב לספק לאוקראינה פצצות מצרר התקבלה אתמול. הנשיא ג'ו ביידן אמר בריאיון לרשת סי-אן-אן כי נדרש לו זמן להשתכנע במהלך וכי זו הייתה החלטה קשה לקבל. "התחמושת של הצבא האוקראיני הולכת ואוזלת", אמר ביידן והוסיף כי פצצות המצרר יסייעו להם לעצור את הטנקים הרוסיים.

הפופולריים