בעקבות השחתת ספר קוראן בשטוקהולם: עיראק הודיעה על ניתוק היחסים עם שוודיה

בשל השחתת קוראן: עיראק הודיעה על ניתוק יחסיה עם שוודיה
הממשלה הודיעה כי השגרירה השוודית תגורש אחרי שמשטרת שטוקהולם החליטה להתיר הצתת ספר קוראן פעם נוספת. בשטוקהולם תועד מפגין כשהוא דורך על עותק של הספר ומבזה את דגל עיראק. הלילה הסתערו מאות אנשים על שגרירות שוודיה בבגדד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנה בעיראק מול שגרירות שוודיה
צילום: אי.פי

ממשלת עיראק הודיעה היום (חמישי) באופן רשמי כי החליטה לנתק לחלוטין את היחסים הדיפלומטיים עם שוודיה ולגרש את שגרירת המדינה בבגדד. זאת, בתגובה להחלטת משטרת שטוקהולם להתיר הצתת ספר קוראן פעם נוספת. האירוע שככל הנראה הוביל להחלטה הרשמית הוא הפגנה שהתקיימה היום מול שגרירות עיראק בשטוקהולם שבה דרך מפגין על עותק של הספר וביזה את דגל עיראק. למרות האיומים טרם ההפגנה, לא התקיימה בפועל שריפה של הספר. 

מאות אנשים הסתערו הלילה על שגרירות שוודיה בעיר בגדד. המתפרעים טיפסו מעל גדרות המתחם, הציתו אש וניסו לשבור את הדלת הראשית. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי מקורות, כי לא נפגעו אנשי צוות השגרירות, וכי מדובר בנקמה של קבוצת אנשי דת שיעים, על כך שהרשויות בשטוקהולם איפשרו בחודש שעבר למפגין, להצית ספר קוראן. משרד החוץ השבדי זימן את הממונה על היחסים עם עיראק במדינה לשיחה בעקבות האירועים.

לפני כשבועיים זעם העולם המוסלמי אחרי שמשטרת שוודיה התירה שריפה של קוראן מול מסגד, ולא בפעם הראשונה. הרשויות במדינה נוטות לאשר מפגנים כאלה בעילה של חופש הביטוי. בחודש ינואר האחרון אישרה המשטרה בקשה של סופר מצרי להצית ספר תנ"ך, אך המהלך נמנע ברגע האחרון בעקבות לחץ שהפעילה עליו הקהילה המוסלמית במדינה.

משרד החוץ של עיראק גינה בתוקף את שריפת שגרירות שוודיה בבגדד וקורא לפתוח מייד בחקירת האירוע כדי לגלות את זהות המבצעים ולהעמיד אותם לדין. גם משרד החוץ בשוודיה גינה את הפשיטה על השגרירות והבהיר כי תקיפת השגרירויות והדיפלומטים היא הפרה מסוכנת של הסכם וינה. בהודעה שפרסם משרד החוץ בשטוקהולם נאמר ששלטונות עיראק נושאים באחריות על שמירת המשלחות הדיפלומטיות והפקידים שלהם. 

מקור ביטחוני עיראקי מסר שהסגל הדיפלומטי של שגרירות שוודיה בבגדד עבר קודם לכן להתגורר בשגרירות ארצות הברית ב"אזור הירוק". משטרת עיראק משתמשת בזרנוקי מים כדי לפזר את המוחים סביב שגרירות שוודיה בבגדד.

הפופולריים