האדם שאיים לשרוף תנ"ך בשוודיה: רציתי למשוך תשומת לב

האדם שאיים לשרוף תנ"ך בשוודיה: רציתי למשוך תשומת לב
אחמד עלוש הגיע לשגרירות ישראל בשטוקהולם וטען: לא התכוונתי לשרוף את הספר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אחמד עלוש, מאיים לשרוף תנ"ך בשוודיה
צילום: ללא

לשגרירות ישראל בשטוקהולם, בירת שוודיה, הגיע היום (שבת) אחמד עלוש, שאיים לשרוף ספר תנ"ך. עלוש טען בפני עיתונאים שלא התכוון לשרוף את הספר הקדוש, ושרצה למשוך תשומת לב לאירוע שריפת הקוראן לפני כשבועיים. משטרת שוודיה העניקה אתמול לעלוש בן ה-32 אישור להצית הספר הקדוש, אחרי שטען בבקשה שהגיש כי המפגן הוא "התכנסות סמלית למען חופש הביטוי".

שוודיה העבירה מסר לישראל באמצעות גורמים בכירים שלפיו הם עובדים על שינוי החוק המקומי בעקבות שריפת ספרי הקודש, כך שהדבר לא יתאפשר בעתיד. עם זאת, יישום המהלך, אם ייצא אל הפועל, ייארך זמן. בנוסף לספרי קוראן ותנ"ך, בשוודיה יש שמתכננים לשרוף גם טקסט קדוש להינדו, מה שמעורר סערה גם בקרב גורמים הודים.

הצמרת המדינית בישראל פרסמה אתמול הודעות גינוי חריפות נגד המהלך. נשיא המדינה יצחק הרצוג מסר: "השחתת קודשיהן של דתות ואמונות אינה עדות לחופש ביטוי. זו הסתה בוטה ומעשה של שנאה הפוגע ברגשות ובאמונות של בני אדם בכל העולם". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "מדינת ישראל רואה בחומרה רבה את ההחלטה המבישה הזאת שפוגעת בקודש הקודשים של העם היהודי. יש לכבד את הספרים המקודשים לכל הדתות". 

לפני כשבועיים זעם העולם המוסלמי אחרי שמשטרת שוודיה התירה שריפה של קוראן מול מסגד, ולא בפעם הראשונה. הרשויות במדינה נוטות לאשר מפגנים כאלה בעילה של חופש הביטוי. בחודש ינואר האחרון אישרה המשטרה בקשה של סופר מצרי להצית ספר תנ"ך, אך המהלך נמנע ברגע האחרון בעקבות לחץ שהפעילה עליו הקהילה המוסלמית במדינה.

הפופולריים