לא לבעלי לב רגיש: פסטיבל המוות באירופה

לא לבעלי לב רגיש: פסטיבל המוות באירופה
פסטיבל ייחודי בספרד מאגד אנשים ששרדו חוויה של "כמעט מוות" ומדמה את מסע הלווייה שלהם בליווי קרוביהם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: -

היכונו היכונו, הגיע היום המיוחד הזה בשנה, שכל אחד ואחת יוכל לתרגל איך זה מרגיש למות, ובלבד שכמעט מת באחרונה. כן כן, זהו ללא ספק אחד הפסטיבלים המוזרים של אירופה, והוא מתרחש ביום אחד בשנה - 29 ביולי (היום), במקום אחד בעולם, בעיירה לאס נייבס, בחבל גליציה בספרד.

מדובר בחגיגה די חולנית לכבוד הקדושה מרתה מריברטמה. אנשים ששרדו חוויה של כמעט מוות בשנה האחרונה (אבל כאמור נותרו בחיים) נישאים בעיירה בתוך ארונות מתים על ידי קרוביהם ה"אבלים". הארונות פתוחים, החיים מעמידים פני מתים, והתהלוכה החגיגית מגיעה לשיאה בפייסטה ספרדית אמיתית, עם הרבה שתייה, ריקודים, זיקוקים ואוכל מסורתי.

יום חגה של הקדושה הוא זמן מתאים להודות לה על התערבותה האלוהית בהענקת הזדמנות שנייה לאחר אותו רגע מוות קרוב שהאנשים בפסטיבל חוו בחייהם. בין אם נמלטת בקושי מפגיעה ממכונית דוהרת, קטיעה רגל או התאוששת ממחלה קשה - לפי האמונה העלייה לרגל לכנסיית האבן הקטנטנה של ריברטמה תגדיל את הסיכויים שזה לא יקרה שוב.

הכפר הצנוע קולט יותר מ-4,000 אנשים מדי שנה, חלקם באים בעצמם לשייט בארונות מתים באוויר הפתוח, ורבים אחרים הם תיירים סקרנים ש"מתים" להשתתף בפסטיבל המקאברי הזה.

השורדים מתאספים בכנסיית סנטה מרטה דה ריברטמה שם הם עושים כבוד לפסל הקדוש. מזבחות זמניים מוצבים באוהלים בחוץ עבור מאות המעוניינים להשתתף במיסה, ורמקולים מאפשרים לכולם לשמוע את תפילות הבוקר. בסביבות הצהריים, המשתתפים מתרווחים בארונות הקבורה שלהם והם נישאים על ידי חברים ובני משפחה עד לבית הקברות, לאחר מכן מתקיים סיור ברחבי העיר, לפני שהם חוזרים לכנסייה. העלייה לרגל נמשכת כמה שעות בליווי הפסל של מרתה הקדושה, אנשים נושאים נרות ארוכים על מקלות, ומוזיקה נוגה, ולסצינה כולה יש אווירה של מסע לוויה - אבל היי, בסוף כולם חוזרים הביתה שמחים והכי חשוב - חיים.

הפופולריים